Kujdesi për lëkurën dhe flokët pas pushimeve

Pushimet verore kanë mbaruar dhe ju ndjeheni plotësisht të rikuperuar dhe të ekuilibruar. Fatkeqësisht, pamja në pasqyrë tregon diçka tjetër. Ngjyra e bronxtë fillon të zbehet dhe rrezet e forta të diellit, klori, era kanë bërë që lëkura dhe flokët të duken pa jetë, të stresuara dhe më të ashpra se zakonisht. Kujdesi për lëkurën dhe flokët pas pushimeve duhet të jetë prioriteti juaj kryesor.

Por mos u shqetësoni!

Më poshtë ju tregojmë se si mund t’i riktheni jetën sërish flokëve dhe lëkurës suaj.  

1. Eksfoljoni!!!

Hapi i parë i kujdesit të lëkurës në periudhën post-pushimeve është pastrimi i thellë i lëkurës, me qëllim largimin e qelizave të vdekura. Eksfoljoni lëkurën e fytyrës me një eksfoliues jo shumë agresiv, për të larguar qelizat e vdekura dhe për t’i rikthyer asaj shkëlqimin dhe butësinë.

* Mos harroni lëkurën e trupit. Edhe trupi ka po aq nevojë për rigjenerim, sa dhe fytyra. Përdorni një krem ose maskë eksfoljuese, një herë në javë, në lëkurën e trupit. Mund të përdorni një produkt dermokozmetik ose një maskë të përgatitur në kushtet e shtëpisë.

2. Kujdes në përzgjedhjen e pastruesit të fytyrës

Të paktën një herë në vit rekomandohet që larësi të merret me veti hidratuese dhe pastruese dhe kjo vlen për të gjithë tipet e lëkurave. Edhe pse personat me lëkurë të yndyrshme mund të shprehen, se për ta nuk është fare i nevojshëm ky ndryshim rutine, në fakt edhe lëkura e tyre humb lagështi mjaftueshëm gjatë verës. Me kalimin e kohës kjo humbje mund të sjellë tharje në zonat rreth hundës ose buzëve. Përsa i përket lëkurave normale ato mund të kthehen në lëkura të dehidratuara ndërsa ato të thata mund të thahen edhe më shumë.  

3. Hidratoni lëkurën sipas llojit

Edhe nëse nuk kuptohet menjëherë, lëkura e humbet në mënyrë të vazhdueshme lagështinë gjatë muajve të ngrohtë dhe me diell. Sidoqoftë, ju këshillojmë të mos ndiqni parimin “më shumë është më mirë”, duke përdorur produkte të papërshtatshme për lëkurën tuaj (më shumë yndyrore ose përtharëse).

Përkundrazi, përdorni produkte që mbajnë ujin në lëkurë dhe ndihmojnë në hidratimin e saj. Zgjidhni krem hidratues të përshtatshëm për llojin e lëkurës suaj.  

4. Bëni pjesë të rutinës suaj anti-oksidantët

Në formë kremi apo serumi, ampulash apo maskash, anti-oksidantët nuk duhet të mungojnë në përkujdesjen pas plazhit. Antioksidantët janë lëndë që bashkëveprojnë dhe neutralizojnë radikalet e lirë, duke parandaluar dëmet që ata shkaktojnë. Gjenden jo vetëm në organizmin tonë, por edhe në natyrë, duke na dhënë një arsenal shtesë, në luftën kundër dëmtimit nga diellit. Thjesht konsumimi i ushqimeve të pasura me antioksidantë, mund të mos jetë i mjaftueshëm, që lëkura të ketë rezultate të dukshme menjëherë. Kështu që, aplikimi i antioksidantëve në mënyrë natyrale në lëkurë dhe flokë, mund të ndihmojë që qelizat tona të rikuperohen më shpejt nga dëmtimet e diellit. Ja cilët janë disa nga anti-oksidantët më të këshilluar në këtë periudhë: Vitamina C, Vitamina A (Retinol), Vitmina E, Vitamina B3, dhe B5 Resveratrol, CoEnzima Q10, Glutathion, Flavonoide, Polifenole.

5. Zbusni dhe ushqeni buzët

Buzët mund të dëmtohen lehtësisht nga dielli, kështu që shpresojmë të keni aplikuar një balsam buzësh me SPF gjatë verës. Megjithatë buzët sërish mund të thahen. Fillimisht ju sugjerojmë një eksfoljim të lehtë të buzëve dhe më pas, përdorim të rregullt të një balsami hidratues ose ushqyes, për të rikuperuar ujin e humbur gjatë verës, por dhe për të parandaluar dëmtimin e buzëve gjatë dimrit.

6. Kujdesuni për flokët

Fundi i verës është koha ideale për t’u drejtuar në parukeri për trajtimet mbrojtëse të flokëve.  Kutikula (shtresa e jashtme e boshtit të flokëve) përbëhet nga qeliza mbivendosëse. Detyra e saj është të mbrojë flokët nga faktorët stresues mjedisorë si drita, temperatura apo trajtimet kozmetike si ngjyruesit. Sidoqoftë, kutikulat mund të dëmtohen gjatë verës, duke i lënë flokët të thatë dhe pa jetë.

Për t’u kujdesur sa më mirë për to, ju sugjerojmë të përdorni produkte hidratuese apo dhe mbrojtëse si, maska, locione dhe spray të cilat e mbrojnë dhe ushqejnë kutikulën.

Floku do të ushqehet e do të duket më i plotë, i shëndetshëm dhe gati për të përballuar ditët e ftohta që e presin.

Bëni pjesë të rutinës suaj përdorimin e vajrave ushqyes dhe gjallërues të paktën 1 herë në javë ose 1 herë në 2 javë, në varësi të llojit të flokut. Përdorni rregullisht një maskë hidratuese por mos i mbingarkoni flokët me produkte të kujdesit.

Këshillë: Nëse nuk keni kohë të përdorni maska, atëherë ju sugjerojmë një krem hidratues për flokët pa shpëlarje. Ky produkt është formuluar për të hidratuar flokun dhe për të ndihmuar në mirëmbajtjen e tij, pa e yndyrosur.  

7. Mos harroni thembrat e këmbëve

Gjatë verës, thembrat kanë tendencë të thahen, të ashpërsohen dhe t’u dëmtohet lëkura. Rëra, kripa apo edhe klori kanë një veprim gërryes tek lëkura e thembrave. Ajo ç’ka ne ju sugjerojmë është përdorimi i një kremi zbutës për thembrat, pasi t’i keni pastruar dhe zbutur më parë me ujë të ngrohtë. Mos harroni të eleminoni lëkurën e tepërt nëpërmjet një limë pastruese.


Ndoshta mund t’ju interesojnë edhe artikujt e mëposhtëm:

Gjithçka duhet të dini rreth rënies së flokëve

Vitamina C – gabimet që bëjmë gjatë aplikimit të saj në lëkurë