info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Tachifludec bustina

Çmimi:

Antigripal për të rritur në formën e bustinave
Kuti x 10 bustina


Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

10 bustina

Suitable For

Flavour

,

Përshkrimi

Tachifludec është një medikament me veti analgjezike, antipiretike dhe dekongjestionante nazale.
Tachifludec përdoret për trajtimin simptomatik të gripit, të ftohjes, të dhimbjeve dhe temperaturës. Ka një veprim dekongjestionant në rrugët e sipërme të frymëmarrjes.

Kur nuk duhet të përdoret Tachifludec:
Tachifludec nuk duhet të përdoret te personat që janë të ndjeshëm nga substanca aktive apo nga substancat ndihmëse të këtij formulimi.
Nuk duhet të përdoret tek fëmijët nën 12 vjeç.
Tek pacientët që janë duke përdorur medikamente të klasës beta-bllokues, inhibues të monoaminë oksidazës dhe anti-depresantët triciklikë.
Tek pacientët që vuajnë nga insufiçenca renale ose hepatike, diabet, hipertiroidizëm, hipertension dhe sëmundje kardiovaskulare të zemrës.
Medikamentet që përmbajnë paracetamol janë të kundërindikuara në pacientët që kanë insufiçencë të glukozë-6-fosfat dehidrogjenazës dhe tek pacientët që vuajnë nga anemia hemolitike e rëndë.
Tek pacientët që kanë insufiçencë hepato-qelizore.

Efekte anësore
Si të gjithë medikamentet e tjerë dhe Tachifludec mund të shkaktojë efekte anësore dhe pse jo të gjithë personat mund ti manifestojnë ato.

Reaksione alergjike të llojeve të ndryshme në shkallë të ndryshme janë raportuar nga përdorimi i paracetamolit, përfshirë dhe eritemën multiforme, sindromën Stvens Johnson dhe nekrolizën epidermale.
Reaksione të mbindjeshmërisë janë raportuar: edemë të laringut, angioedemë, shok anafilaktik.
Trombocitopeni, leukopeni, anemi, agranulocitozë, dëmtim të funksionit të mëlçisë dhe hepatitit, dëmtim në funksionin e veshkave (insufiçencë renale akute, nefrit intersticial, hematuri, anuri), çrregullime gastro-intestinale dhe marrje mendsh janë disa nga efektet anësore të raportuara.

Fenilefrina (simpatomimetike) mund të shkaktojë irritime në lëkurë, takikardi, hipertension, të përzjera, të vjella dhe anoreksi.
Në rastet kur efekte anësore janë tepër serioze ose kur shfaqet ndonjë efekt anësor që nuk është përshkruar më sipër këshillohuni me mjekun tuaj.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç: rekomandohet të konsumojnë 1 bustinë çdo 4-6 orë, me një maksimum prej 3 bustinash në 24 orë.

Fëmijët nën 12 vjeç: nuk rekomandohet të përdoret tek fëmijët e kësaj moshe.

Kujdes: mos tejkaloni dozën ditore të lejuar.

Përbërësit

paracetamol 600 mg, ascorbic acid 40 mg, phenylephrine hydrochloride 10 mg (corresponding to phenylephrine 8.2 mg). Excipients: sucrose, anhydrous citric acid , sodium citrate , corn starch , sodium cyclamate , sodium saccharin , anhydrous colloidal silica, lemon flavor, curcumin ( E 100 ).

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping