info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Rhinostop Hot

Çmimi:386.00 L

Medikament OTC me veprim antigripal
Kuti x 8 bustina

Stock: Ka stok

SKU: 4497611
Etiketa: , , ,

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

8 bustina

Suitable For

Përshkrimi

Rhinostop Hot është një medikament me veti analgjezike (pakëson dhimbjet), antipiretike (ul temperaturën) dhe dekongestionante nazale.
Rhinostop Hot përdoret për të trajtuar simptomat e ftohjes dhe gripit.

Mos përdorni Rhinostop nëse:
-jeni alergjik ndaj paracetamolit, pseudoefedrinës ose ndonjë prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi;
-jeni duke marrë antidepresantë (klasa IMAO) ose i keni marrë ato për 14 ditët e fundit;
-jeni shtatzënë ose ushqeni me gji;
-jeni nën 12 vjeç;
-keni mungesë të enzimës glukozë-6-fosfat dehidrogjenazë;
-jeni duke marrë barna të tjera simpatomimetike;
-vuani nga ndonjëra prej sëmundjeve të mëposhtme:
*Sëmundja koronare e zemrës (angina pektoris/infarkti i mëparshëm i miokardit/sulmi në zemër);
*Presioni i lartë i gjakut;
*Aritmitë (çrregullime të ritmit të zemrës);
*funksion i dëmtuar i mëlçisë;
*funksion i dëmtuar i veshkave;
*astma;
*diabeti;
*çrregullime urinare të shkaktuara nga zmadhimi i prostatës ose ndryshime të tjera patologjike;
*anemia hemolitike;
*hipertiroidizmi;
*glaukoma me kënd të mbyllur;
*feokromocitoma (tumor i gjëndrës mbiveshkore);
*depresioni.

Alkooli duhet të shmanget gjatë marrjes së këtij medikamenti, pasi alkooli i marrë në të njëjtën kohë me paracetamolin mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Pyesni mjekun ose farmacistin tuaj për këshilla përpara se të merrni ndonjë medikament.
Rhinostop Hot nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe/ose gjatë ushqyerjes me gji.
Ai gjithashtu duhet të shmanget në rast se ju dyshoni që jeni shtatzëne apo nëse po planifikoni një shtatzëni.

Nuk ak studime që të vërtetojnë sigurinë e Rhinostop Hot gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

Shtatzënia
Ekzistojnë të dhëna të kufizuara për përdorimin e pseudoefedrinës në gratë shtatzëna. Vazokonstriksioni i enëve të gjakut të mitrës dhe ulja e qarkullimit të gjakut nëpër mitër, e shkaktuar nga përdorimi i pseudoefedrinës, mund të shkaktojë hipoksi (ulje të furnizimit me oksigjen) të fetusit. Përdorimi i pseudoefedrinës gjatë shtatzënisë është kundërindikuar.

Ushqyerja me gji
Paracetamoli dhe pseudoefedrina ekskretohen në sasi të vogla në qumështin e gjirit. Meqenëse nuk ka të dhëna për efektet e kombinuara të këtyre substancave, Rhinostop Hot duhet të shmanget gjatë ushqyerjes me gji.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Tresni bustinën Rhinostop Hot në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pijeni sapo të jetë tretur.
Rekomandohet të konsumoni 2-3 bustina në ditë.
Të rriturit nuk duhet ta përdorin më shumë se 5 ditë rresht.
Fëmijët 12-18 vjeç nuk duhet ta përdorin më shumë se 3 ditë rresht.

Përbërësit

Paracetamol 500 mg, Pseudoefedrinë hidroklorur 60 mg, saharozë, acid citrik, aromë frutash tropikale, aromë grejpfruti, sorbitol (E420), aspartame (E951), sukralozë, natrium sakarinë, polisorbat 20, panxhar pluhur, riboflavinë fosfat natriumi.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping