info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • Transport FALAS për çdo porosi në Tiranë & për porosi mbi 4000 L në Shqipëri | Dërgesë e shpejtë | Paguaj në dorëzim ose me kartë | Paguaj me këste me Iute |

  • Transport FALAS për çdo porosi në Tiranë & për porosi mbi 4000 L në Shqipëri | Dërgesë e shpejtë | Paguaj në dorëzim ose me kartë | Paguaj me këste me Iute |

  • Transport FALAS për çdo porosi në Tiranë & për porosi mbi 4000 L në Shqipëri | Dërgesë e shpejtë | Paguaj në dorëzim ose me kartë | Paguaj me këste me Iute |

Ofertë!

Onovo Pharma Oviron

Çmimi:2,770.00 L 2,354.50 L -15%

Suplement ushqimor që korrigjon defiçiencën e hekurit në organizëm
Paketim x 30 kapsula

Stock: S’ka stok

SKU: ONOVO02
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulimi

Lactose Gluten

Masa

30 kapsula

Suitable For

Hekuri ndihmon qelizat e kuqe të gjakut të bartin oksigjenin nga mushkëritë tek qelizat në të gjithë trupin.
Kur lirohet oksigjeni, hekuri pastaj ndihmon qelizat e kuqe të gjakut të bartin dioksidin e karbonit prapa në mushkëri.
Hekuri gjithashtu luan rol të rëndësishëm në shumë reaksione thelbësore kimike në trup.
Te njerëzit me mungesë hekuri, qelizat e kuqe të gjakut nuk mund të bartin oksigjen të mjaftueshëm për organizmin, sepse nuk kanë hekur të mjaftueshëm.

Njerëzit me këtë gjendje shpesh ndihen shumë të lodhur.
Formula jonë kombinon hekurin me nutrientët e tjerë gjak ndërtues si acidi folik, vitaminat B1, B2, B3 dhe Vitamina C të cilat gjithashtu kontribuojnë në zvogëlimin e lodhjes tuaj.

Rekomandohet tek personat:
-që kanë mungesë hekuri dhe vitaminash;
-që kanë mungesë hekuri gjatë shtatzënisë;
-me anemi të shkaktuar nga sëmundjet kronike;
-që kanë lodhje dhe mbingarkesë;
-që kanë problemet me të mësuarit.

Hekuri është një element metalik i rëndësishëm për jetën dhe shumë procese biologjike. Hekuri nevojitet për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe për të transportuar oksigjenin në tërë trupin, gjithashtu mbështet funksionimin e mirë të shumë enzimave. Ferro sulfati është esencial për metabolizmin e të gjitha vitaminave të kompleksit B. Një suplement hekuri është i domosdoshëm për gratë shtatzëna dhe personat anemik.

Acidi folik është i nevojshëm për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe merr pjesë në sintezën e qelizave të reja gjatë riparimit të indeve.

Vitamina B9 mendohet se rrit oreksin dhe stimulon prodhimin e acidit klorhidrik në sistemin e tretjes. Acidi folik dhe derivatet e tij janë të rëndësishëm për formimin e qelizave të reja dhe ndikon në rritjen dhe zhvillimin e embrionit njerëzor. Acidi folik kalon te fëmija i porsalindur nëpërmjet qumështit të gjirit të nënës.

Vitaminat B1 (thiamin), B2 (riboflavin) dhe B3 (niacin) janë pjesë e kompleksit të vitaminës B. Ndryshe nga vitaminat B1 dhe B2, niacina mund të prodhohet në organizëm nga aminoacidi esencial triptofani. Vitamina B1 promovon metabolizmin normal, oreksin, tretjen dhe rritjen në trup. Thiamina gjithashtu përmirëson funksionimin e qelizave T dhe është e nevojshme për zhvillimin dhe funksionimin normal të trurit. Prania e riboflavinës në formulën tonë siguron që ushqimi i ngrënë të zbërthehet në mënyrë efikase dhe kështu të merret energjia maksimale nga ai. Niacina ka shumë veprime të dobishme dhe është thelbësor në metabolizmin e ushqimit dhe zbërthimin e glukozës në ciklin e Krebs-it. Kjo vitaminë mund të jetë e dobishme në parandalimin e sëmundjeve të zemrës pasi largon kolesterolin LDL nga gjaku.

Vitamina C ka shumë veti të dobishme dhe për këtë arsye shumë probleme mund të lindin nga mungesa e saj. Një konsum i rritur ditor është i nevojshëm për duhanpirësit, njerëzit në barna kontraceptive apo ata që jetojnë në vende me klimë shumë të ftohtë apo të nxehtë. Mungesa e vitaminës C me kohë mund të çojnë në anemi, ulceracione të mukozës së gojës dhe ngurtësim të muskujve të këmbëve. Kjo vitaminë përmirëson funksionin e qelizave të bardha të gjakut dhe rrit nivelet e antitrupave në organizëm.

Nëse jeni shtatzënë, ushqeni me gji ose merrni barna të tjera, konsultohuni me mjekun tuaj para përdorimit.
Mbidoza aksidentale e produkteve që përmbajnë hekur është një shkak kryesor i helmimit fatal tek fëmijët nën 6 vjeç.
Ndaloni përdorimin dhe konsultohuni me mjekun nëse ndodh ndonjë reaksion alergjik.
Mbajeni larg fëmijëve.
Mos e përdorni nëse blisteri është i hapur ose i prishur.
Pa gluten.
Pa OMGJ.
I testuar klinikisht.

Suplementet ushqimore nuk zëvëndësojnë dietën ushqimore.

Merret si shtesë ushqimore para dhe gjatë shtatzënisë një (1) kapsulë në ditë shoqëruar me ushqim.
Për të trajtuar mungesën e hekurit merret tri herë në ditë nga një (1) kapsulë shoqëruar me ushqim, apo sipas rekomandimit të mjekut.
Te merret në distancë me bulmetin.
Mos tejkaloni dozën ditore të lejuar.

Përmbajtja për një kapsulë Sasia në mg Vlera ditore në %
Vitamin C (si acid askorbik) 15mg 17
Thiamin (ne formë thiamin HCl) 1mg 83
Riboflavin 2mg 154
Niacin (në formë niacinamidi) 10mg 63
Folate (në formë acidi folik) 2840µg DFE 210

xhelatinë, miell misri, magnezium stearat dhe silica.
(1700µg acid folik)
Hekur (prej 195mg ferrosulfat) 60mg 333

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.