info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Nurofen 100mg/5ml shurup për fëmijë (ibuprofen)

Çmimi:616.00 L

Shurup me përmbajtje ibuprofeni dhe përqëndrim 100mg/5ml
150 ml

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

150 ml

Suitable For

Përshkrimi

Çfarë është Nurofen shurup dhe për çfarë përdoret?

Nurofen për fëmijë përmban ibuprofen, një bar anti inflamator josteroid, derivat i acidit propionik.
Nurofen ka veti të rëndësishme analgjezike dhe antipiretike, kryesisht për shkak të inhibimit të sintezës së prostaglandinave.
Nurofen për fëmijë rekomandohet për trajtimin e:
-etheve (antipiretik);
-dhimbjeve (analgjezik).

Çfarë duhet të dini para përdorimit të Nurofen për fëmijë.
Medikamentet mund të ndihmojnë të sëmurët, por mund edhe t’i dëmtojnë, kur nuk merren siç janë përshkruar nga mjeku.

Nurofen për fëmijë nuk duhet të përdoret në rastet e mëposhtme:
-Në hipersensitivitetin ndaj substancave aktive ose ndonjë eksipienti (lënde ndihmëse).
-Në pacientët me ulçerë peptike aktive, ose histori të ulçerës peptike akti, sëmundjeve të tjera të traktit tretës apo në histori me hemorragji të përsëritura.
-Në pacientët me histori të gjakrrjedhjes gastro-intestinale në terapi të mëparshme me AIJS.
-Në pacientët me histori apo kolit ulçerativ aktiv, sëmundjen Crohn, ulçerë peptike të përsëritur, gjakderdhje gastro-intestinale (përcaktuar si dy ose më shumë episode të dallueshme të ulçeracionit apo gjakderdhjes).
-Në pacientët me një histori të bronkospazmës, astmës, rinitit, urtikarie apo reaksione alergjike pas marrjes së aspirinës apo AIJS të tjera.
-Në pacientët që kanë marrë AIJS të tjera shoqëruese apo aspirinë.
-Në pacientët me sëmundje hematologjike.
-Në pacientët me sëmundje hepatike të rënda ose dëmtim i veshkave.
-Në pacientët me sëmundje të rëndë të zemrës.

Tregoni kujdes të veçantë me Nurofen për fëmijë pasi ibuprofeni, sikurse AIJS-të e tjera mund të maskojë simptomat e infeksionit.

Gjakrrjedhje gastro-intestinale, ulçeracion dhe perforacion
Ibuprofen duhet të përdoret me kujdes në pacientët me histori të ulçerës peptike dhe çrregullime të tjera gastro-intestinale, ku mund të ketë një përkeqësim të simptomave.
Asnjëherë nuk duhet të tejkalohet doza e rekomanduar apo kohëzgjatja e trajtimit.

Nëse merrni më shumë seç duhet Nurofen
Nëse ju merrni më shumë seç duhet Nurofen, njoftoni mjekun ose farmacistin tuaj.
Simptomat e mbidozimit përfshijnë:
-të përzjera;
-të vjella;
-marramendje;
-konvulsione;
-depresion;
-pavetëdije.
Mbidozimi tolerohet mirë në momentet kur nuk ka barna të tjera të bashkë-administruara.
Nuk ka antidot specifik.

Nëse ju harroni një dozë
Nëse ju harroni t’i jepni ose fëmija juaj harron të marrë një dozë Nurofen shurup, mos merrni dozë të dyfishtë për të zëvëndësuar dozën e harruar.
Pyesni mjekun ose farmacistin tuaj për çdo pasiguri në lidhje me dozimin.

Efektet e mundshme anësore

Ashtu si të gjithë medikamentet e tjerë, edhe Nurofen shurup mund të çojë në shfaqjen e efekteve anësore, megjithëse jo të gjithë mund t’i përjetojnë ato.
Efektet anësore mund të minimizohen nëse përdoret doza më e ulët efektive, me kohëzgjatjen më të shkurtër të trajtimit, i nevojshëm për të kontrolluar simptomat.
Çrregullime të përgjithshme
Reaksione mbindjeshmërie, me urtikarie dhe kruarje. Reaksione shumë të forta alergjie të shoqëruara me edemë të lariungut, edemë të gjuhës, gulçim, takikardi, hipotension dhe tronditje të fortë.
Reagime të sistemit të frymëmarrjes, duke përfshirë bronkospazma dhe astmë.
Çrregullime gastro-intestinale: të përzjera, të vjella, diarre, fryrje, kapsllik, dispepsi, dhimbje barku, melaena, haematemesis, stomatit ulçerativ, gjakderdhje gastro-intestinal, përkeqësim të simptomave të kolitit dhe sëmundjes Crohn.
Efekte anësore më pak të zakonshme janë: gastrit, ulçer duodenale, ulçer e stomakut.
Shumë rrallë janë raportuar pankreatite.
Çrregullime kardiovaskulare: edema, hipertension, insufiçiencë kardiake. Të dhënat nga provat klinike dhe studimet epidemiologjike tregojnë se përdorimi i ibuprofenit në doza të larta (2400 mg në ditë) dhe trajtimi afatgjatë mund të shoqërohet me një rritje të vogël të rrezikut për ngjarjet trombotike arteriale (p.sh infarkt i miokardit apo shok).
Çrregullime në sistemin imunitar
Shumë rrallë në pacientët me sistem imunitar të dobësuar dhe sëmundje auto-imune si psh lupus eritematoz, sëmundje të indit lidhor, meningit aseptik janë raportuar: dhimbje koke, të përzjera, të vjella dhe ethe.
Çrregullime të lëkurës: Në rastet e përdorimit të ibuprofenit janë vënë re reaksione mbindjeshmërie. Këtu përfshihen:
-reaksione alergjie dhe anafilaktike;
-skuqje të llojeve të ndryshme, kruarje, urtikarie, angioedemë, purpura, dhe më rrallë nekrozë epidermale toksike, eritema multi-formë, sindromi Steven-Johnson, fotosensitivitet.

Efekte anësore të rralla:
a) gjaku dhe sistemi linfatik: trombocitopeni, neutropeni, agranulocitozë, anemi aplastike, anemi hemolitike.
b) çrregullime psikiatrike: depresion, konfuzion
c) sistemi nervor: dhimbje koke, paresthesi, marramendje, përgjumje.
d) çrregullime në sy: shqetësime vizuale, pezmatim i nervit optik.
e) veshi dhe labirinti: vertigo, zhurmë në vesh.
f) çrregullime hepato-biliare: funksion hepatik jo-normal, dështim i mëlçsë, hepatit, verdhëz.
g) çrregullime të veshkave dhe rrugëve urinare: nefrotoksicitet të formave të ndryshme, (përfshihet nefrit intersticial, sindrom nefrotik, mosfunksionim i veshkave).
Nëse ndonjëri nga efektet anësore të mësipërme është serioz ose nëse vëreni ndonjë efekt anësor që nuk përmendet në këtë fletëudhëzues, ju lutem bisedoni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Si ruhet Nurofen për fëmijë?
Nurofen shurup duhet të mbahet larg fëmijëve. Mos përdorni Nurofen shurup pas datës së skadencës të shënuar në paketim. Data e skadencës është dita e fundit e muajit.
Medikamentet nuk duhet të hidhen në mbetjet e ujërave të zeza apo të bashkohen me mbeturinat e tjera.
Pyesni farmacistin tuaj në lidhje me eleminimin e mbetjeve. Kjo është e rëndësishme për mbrojtjen e mjedisit.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Gjithmonë përdoreni këtë medikament saktësisht siç është përshkruar në fletë-udhëzues ose siç ju ka udhëzuar mjeku ose farmacisti juaj.
Këshillohuni me mjekun apo farmacistin tuaj nëse nuk jeni i sigurt.

Fëmijët dhe foshnjët (më të rritur se 3 muaj dhe me peshë më të madhe se 5 kg) rekomandohet të marrin 20 mg/kg/ditë të ndara në 3 ose 4 doza.
Doza maksimale ditore është 30 mg/kg/ditë.
Me përjashtim të rasteve kur e rekomandon mjeku, nuk duhet të përdoret në gjendjet febrile më shumë se 3 ditë dhe në rastet e dhimbjeve më shumë se 6 ditë.
Në brendësi të paketimit do të gjeni dhe shiringën dozuese. Shiringa lahet me ujë të ngrohtë pas çdo përdorimi dhe lihet të thahet.

 

Përbërësit

ibuprofen, manitol, ujë i pastruar, glicerinë, acid limoni, klorur natriumi, saharinë, aromë portokalli, polisorbat, benzoat natriumi, polisorbat, vanilje, alfa-tokoferol, ciklamt natriumi, hipromelozë,

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping