info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Ibudol Pediatrico 200 mg (ibuprofen)

Çmimi:644.00 L

Medikament OTC me përmbajtje ibuprofeni për fëmijë mbi 7 vjeç
Kuti x 20 bustina

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

20 bustina

Suitable For

Përshkrimi

Ibuprofeni, përbërësi aktiv në këtë formulim, vepron duke pakësuar dhimbjen dhe temperaturën.
Përdoret tek fëmijët mbi 7 vjeç për lehtësimin simptomatik të dhimbjeve të herëpashershme të lehta ose të moderuara, si dhe për uljen e temperaturës.

Mos merrni Ibudol Pediatric:
-Nëse jeni alergjik ndaj ibuprofenit, barnave të tjera anti-inflamatore josteroide (NSAIDs), aspirinës ose ndonjërit prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi. Reaksionet që tregojnë alergji mund të jenë: skuqje, kruajtje, enjtje e fytyrës, buzëve ose gjuhës, rrjedhje hundësh, vështirësi në frymëmarrje ose astmë.
-Nëse keni sëmundje të rënda të mëlçisë ose veshkave.
-Nëse keni pasur një ulçerë ose gjakderdhje në stomak ose duoden, ose keni pësuar një perforim të sistemit tretës.
-Nëse villni gjak.
-Nëse keni jashtëqitje të zeza ose diarre me gjak.
-Nëse vuani nga gjakderdhje ose çrregullime të koagulimit të gjakut, ose jeni duke marrë antikoagulantë (barna që përdoren për të “holluar” gjakun). Nëse është i nevojshëm përdorimi i barnave antikoagulante në të njëjtën kohë me ibuprofenin, mjeku do të kryejë paraprakisht analizat për koagulimin e gjakut dhe më pas të bëjë rekomandimin përkatës.
-Nëse keni insuficiencë të rëndë të zemrës.
-Nëse jeni në tremujorin e tretë të shtatzënisë.

Shtatzënia,ushqyerja me gji dhe fertiliteti
Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, mendoni se mund të jeni shtatzënë ose po planifikoni të keni një fëmijë, pyesni mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të përdorni këtë medikament.
Për shkak të faktit se administrimi i këtij medikamenti është shoqëruar me një rrezik të shtuar të anomalive/aborteve kongjenitale, administrimi i tij nuk rekomandohet gjatë tremujorit të parë dhe të dytë të shtatzënisë, përveç rasteve kur konsiderohet rreptësisht e nevojshme. Në këto raste doza dhe kohëzgjatja do të kufizohen në minimumin e mundshëm.
Në tremujorin e tretë, administrimi është kundërindikuar.
Duhet theksuar se konsumimi i ibuprofenit në disa raste është shoqëruar me ulje të aftësisë për të mbetur shtatzënë.
Megjithëse nivelet e barit në qumështin e gjirit janë të papërfillshme, rekomandohet konsultimi me mjekun në trajtime afatgjata ose me doza të larta gjatë ushqyerjes me gji.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Doza e ibuprofenit që administrohet tek fëmijët varet nga mosha dhe pesha e tyre.
Si rregull i përgjithshëm, doza ditore e rekomanduar është 20 deri në 30 mg/kg peshë, e ndarë në tre ose katër doza individuale.
Rekomandohet regjimi i mëposhtëm i dozimit:
– Për fëmijët me peshë 25 deri në 40 kg (përafërsisht 7-12 vjeç): doza e rekomanduar ditore është 600-800 mg ibuprofen e ndarë në 3 ose 4 administrime (1 bustinë 3 ose 4 herë në ditë). Doza maksimale ditore e rekomanduar është 800 mg.
– Për fëmijët që peshojnë më shumë se 40 kg dhe adoleshentët (mbi 12 vjeç): doza e rekomanduar ditore është 800 – 1200 mg ibuprofen, e ndarë në 3 ose 4 administrime (1-2 bustina 3 ose 4 herë në ditë). Doza maksimale ditore e rekomanduar është 1200 mg.
Për adoleshentët dhe të rriturit rekomandohet përdorimi i formë-dozave të tjera, më të përshatshme për ta.
Intervali ndërmjet dozave nuk duhet të jetë asnjëherë më pak se 4 orë.
Përdorimi i këtij medikamenti tek fëmijët me peshë më të vogël se 25 kg (afërsisht 7 vjeç) nuk rekomandohet, pasi doza (200 mg ibuprofen) nuk përshtatet me dozën e rekomanduar për këta pacientë.

Ibudol Pediatric është një pezulli.
Para marrjes duhet të homogjenizohet duke shtypur disa herë me gishta pjesën e sipërme dhe të poshtme të bustinës.
Mund të merret direkt siç është ose të hollohet me ujë.
Në rast të problemeve në traktin gastro-intestinal, rekomandohet marrja gjatë vaktit ushqimor.

Përbërësit

ibuprofen, sodium benzoate (E-211), anhydrous citric acid (E-330), sodium citrate (E-331), sodium saccharin (E-954), microcrystalline cellulose (E-460i ), xanthan gum (E-415), maltitol syrup (E-965), orange flavour, glycerol (E-422), polysorbate 80 and purified water.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping