info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Momendol 220 mg (naproksen)

Çmimi:695.00 L

Medikament OTC me efekt analgjezik, antipiretik dhe anti-inflamator
Kuti x 12 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 001338
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

12 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Momendol përmban naproksen, një medikament me veprim analgjezik, anti-inflamator, anti-reumik dhe antipiretik.
Bën pjesë në klasën e barnave AIJS.

Momendol përdoret për trajtimin simptomatik të shkurtër të dhimbjes me intensitet të ulët në mesatar, si dhimbja muskulare, dhimbja e artikulacioneve, dhimbja e kokës, dhimbja e dhëmbëve dhe dhimbja menstruale.
Momendol mund të përdoret për të ulur temperaturën.
Këshillohuni me një mjek nëse simptomat tuaja nuk përmirësohen ose përkeqësohen pas 7 ditësh, (kur medikamenti përdoret për të qetësuar dhimbjen) dhe 3 ditësh (kur merret për të ulur temperaturën).

Mos përdorni Momendol nëse:
– jeni alergjik nga naprokseni ose nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim;
– nëse vuani nga reaksione alergjike si astma, urtikaria, riniti alergjik, polipet nazale, anigio-edema ose reaksione alergjike të tjerë, që mund të jenë induktuar nga përdorimi i acidit acetilsalicilik apo barnave të tjera të grupit AIJS.
– nëse keni patur ndonjëherë episode hemorragjie gastro-intestinale, ulçer peptike aktive ose të përsëritur, dëmtim të funksionit të mëlçisë, insufiçiencë kardiake, dëmtim të funksionit të veshkave, angio-edema, gjatë trajtimit intensiv me diuretikë, tek personat që kanë predispozita për të patur hemorragji.
– në tremujorin e fundit të shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji.
– tek fëmijët nën 12 vjeç.

Shtatzënia, ushqyerja me gji dhe fertiliteti
Nëse jeni shtatzënë, ushqeni me gji ose po planifikoni një shtatzëni këshillohuni me mjekun tuaj, përpara përdorimit të këtij medikamenti.
Shtatzënia
Momendol kundërindikohet gjatë tremujorit të tretë të shtatzënisë. Në pjesën tjetër të shtatzënisë, duhet të përdoret vetëm nëse është i nevojshëm dhe kur e këshillon dhe r rekomandon mjeku juaj.
Ushqyerja me gji
Kundërindikohet përdorimi i Momendol gjatë ushqyerjes me gji.
Fertiliteti
Mund të ndikojë negativisht në fertiliteti. Në momentin që trajtimi me të ndërpritet nuk ka më asnjë ndikim në fertilitet.

Efekte të zakonshme anësore:
– dhimbje koke, marrje mendsh;
– të përzjera, të vjella, dhimbje stomaku, ndjesi fryrjeje.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Përdoreni gjithmonë këtë medikament siç e ka përshkruar mjeku juaj apo siç përshkruhet në fletë-udhëzues.
Këshillohuni me farmacistin tuaj nëse nuk jeni të sigurt për përdorimin.

Të rriturit dhe fëmijët mbi 16 vjeç mund të konsumojnë 1 tabletë çdo 8 deri në 12 orë, nëse është e nevojshme.
Ditën e parë, për një efekt më të mirë (gjithmonë nëse është e nevojshme) mund të merrni 2 tableta, të ndjekura nga 1 tabletë mbas 8-12 orësh.
Tek pacientët e moshuar dhe tek pacientët me funksion të dëmtuar të veshkave, nuk duhe marrë më shumë se 2 tableta në 24 orë.

Tek fëmijët nga 12-16 vjeç, përdorimi bëhet vetëm kur e përcakton mjeku.
Kundërindikohet tek fëmijët nën 12 vjeç.
Tableta pihet siç është e shoqëruar me një gotë ujë.
Preferohet të konsumohet mbas ushqimit.

Përbërësit

naproxen 200 mg (equivalent to 220 mg of naproxen sodium), lactose monohydrate, corn starch, microcrystalline cellulose, povidone (K25), sodium starch glycolate, colloidal hydrated silica, magnesium stearate, hypromellose, macrogol 400, titanium dioxide (E 171), talc.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping