info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Acetamol Adulti 500 mg (paracetamol)

Çmimi:373.00 L

Tableta me përmbajtje paracetamoli, me veprim analgjezik dhe antipiretik
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

20 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Kategoria farmakoterapeutike: Analgjezik – Antipiretik.

Indikacionet terapeutike: Trajtimi simptomatik i temperaturës dhe dhimbjes së lehtë deri në mesatare.

Mos përdorni Acetamol në rast të mbindjeshmërisë ndaj përbërësit aktiv, ndaj ndonjë prej eksipientëve ose substancave të tjera të lidhura ngushtë nga pikëpamja kimike me përbërësit e këtij formulimi; në veçanti ndaj analgjezikëve dhe antipiretikëve të tjerë.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Pyesni mjekun ose farmacistin tuaj për këshilla përpara se të merrni ndonjë medikament gjatë shtatzënisë ose ushqyerjes me gji.
Megjithëse studimet klinike në pacientet shtatzëna ose në laktacion nuk kanë zbuluar kundërindikime të veçanta për përdorimin e paracetamolit, as nuk kanë shkaktuar efekte të padëshiruara që prekin nënën ose fëmijën, rekomandohet administrimi i produktit vetëm në rast nevoje reale dhe nën mbikëqyrjen dhe rekomandimin e mjekut.

Ashtu si të gjitha barnat, edhe Acetamoli mund të shkaktojë efekte anësore, megjithëse jo te të gjithë personat që e përdorin këtë medikament.
Nga përdorimi i Acetamol-it janë raportuar reaksione të lëkurës, të llojeve dhe ashpërsive të ndryshme, duke përfshirë rastet e eritemës multiforme, sindromës Stevens Johnson dhe nekrolizës epidermale.
Janë raportuar reaksione të mbindjeshmërisë si angioedema, edema e laringut, shoku anafilaktik.
Përveç kësaj, janë raportuar efektet e mëposhtme të padëshiruara: trombocitopeni, leukopeni, anemi, agranulocitozë, anomali të funksionit të mëlçisë dhe hepatit, çrregullime të veshkave (insuficiencë renale akute, nefrit intersticial, hematuri, anuri), reaksione gastro-intestinale dhe marramendje.
Në çdo rast, pacienti duhet të raportojë çdo efekt të padëshiruar që nuk është përshkruar në fletë-udhëzuesin e pranishëm në paketim, tek mjeku ose farmacisti i tij.
Nëse ndonjë nga efektet anësore bëhet serioz, ose nëse vëreni ndonjë efekt anësor që nuk përmendet në fletëudhëzues, ju lutemi njoftoni mjekun ose farmacistin tuaj.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Adoleshentët nga 12 deri në 18 vjeç dhe me peshë mbi 40 kg: mund të marrin 1 tabletë Acetamol 500 mg çdo 4-6 orë. Nuk duhet të tejkalohet doza maksimale ditore prej 3 g paracetamol.
Të rriturit: mund të marrin 1-2 tableta (500 mg – 1000 mg) paracetamol çdo 4-6 orë. Nuk duhet të tejkalohet doza maksimale ditore prej 3 g paracetamol.
Këshillohuni me mjekun tuaj nëse pas 3 ditësh përdorimi të Acetamol simptomat tuaja vazhdojnë po njëlloj.

Përbërësit

paracetamol, potato starch , magnesium stearate , polyvinylpyrrolidone.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping