info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Kalçium Glukonat 500 mg

Çmimi:146.10 L

Medikament OTC me glukonat kalçiumi, një mineral i rëndësishëm veçanërisht për kockat
Kuti x 30 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

30 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Kalçiumi është një mineral i domosdoshëm për ruajtjen e baraspeshës elektrolitike dhe për funksionimin e duhur të shumë mekanizmave rregullatore.
Pamjaftueshmëria e kalçiumit shoqërohet me çrregullime neuro-muskulore dhe demineralizimin e kockave.

Kalciumi rrit efektshmërinë e leukociteve, shton fagocitozën dhe ka një efekt antieksudativ në kapilarët gjatë të ftohtit.
Marrja e kalçiumit e rrit përqëndrimin e tij në serum dhe në të gjithë organizmin.

Kalçium glukonati indikohet si:
– mjekim shtesë në osteoporozë me etiologji të ndryshme (osteoporozë pas menopauzës, osteoporozë e nxitur nga kortikosteroidet, gastro-ektomi ose imobilizim);
– profilaksi e demineralizimit kockor para, gjatë ose pas menopauzës;
– mjekim shtesë në rakitit ose osteomalaci, tetani latente (në rastet akute glukonati i kalciumit përdoret me rrugë parenterale);
– shtesë në rastet e rritjes së nevojave për kalçium gjatë periudhës së shtatzënisë dhe të ushqyerjes së fëmijëve me gji, si dhe në periudhën e rritjes (fëmijëri, adoleshencë);
– gjendje alergjike (si mjekim shtesë).

Mos merrni kalçium glukonat në qoftë se:
– keni mbindjeshmëri ndaj glukonatit të kalçiumit ose ndaj ndonjërit prej përbërësve të ttjerë të pranishëm në formulim;
– jeni me hiperkalçemi (p.sh. në hiperparatiroidizëm, mbidozim të vitaminës D, tumore që shkaktojnë dekalçifikim, p.sh: plazmocitoma, metastazat e kockave);
– vuani nga hiperkalçiuria e rëndë;
– vuani nga insufiçienca e rëndë renale;
– vuani nga sindromi Zollinger – Ellison;
-vuani nga fibrilacioni ventrikular.

Marrja e kalçium glukonat me ushqim dhe pije
Disa ushqime (p.sh. spinaqi, drithërat, qumështi dhe produktet e qumështit) e ulin përthithjen e kalçiumit nga aparati tretës.

Shtatzënia
Njoftoni mjekun ose farmacistin tuaj në qoftë se jeni shtatzënë ose po planifikoni një shtatzëni.
Glukonati i kalçiumit mund të përdoret në shtatzëni, por doza duhet të përcaktohet nga mjeku.
Ushqimi me gji
Njoftoni mjekun ose farmacistin tuaj në qoftë se ushqeni foshnjën me qumësht gjiri.
Glukonati i kalçiumit mund të përdoret gjatë periudhës së ushqyerjes së fëmijëve me gji.

Të gjitha barnat mund të shkaktojnë efekte anësore. Ndonjëherë ato janë serioze, pjesën më të madhe të rasteve jo.
Njoftoni mjekun tuaj në qoftë se ndonjë prej efekteve anësore të mëposhtme ju shqetëson:
– çrregullime gastrointestinale (gazra, konstipacion, diarre);
– ekzantema ose reaksione alergjike, si: urtikarie, angioedemë, të kruajtura.

Në qoftë se vëreni efekte anësore që nuk janë të përmendura në fletëudhëzuesin që shoqeron produktin, ju lutemi të njoftoni mjekun ose farmacistin tuaj.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Gjithmonë merreni këtë medikament siç e ka këshilluar mjeku juaj.
Në qoftë se ndjeni që efektet e glukonatit të kalçiumit janë shumë të forta ose shumë të dobëta, flisni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Rekomandohet doza e mëposhtme:
-Të rriturit: 1 – 1.5 g, 3 herë në ditë.
-Fëmijët: 0.5 – 1 g, 2 herë në ditë.

Këshillohet që tabletat t’i merrni në të njëjtën orë çdo ditë.
Tabletat gëlltiten siç janë, të shoqëruara me një gotë ujë.
Mjeku juaj mund t’ju kërkojë të merrni glukonat kalçiumi për një kohë të gjatë.
Pyesni mjekun tuaj për këshillë në qoftë se nuk jeni të sigurt për sa kohë duhet ta merrni.

Përbërësit

kalçium glukonat, celulozë mikrokristalore, glikolat natriumi iamidonit, stearat magnezi, talk.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping