info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Eudorlin 400 mg (ibuprofen)

Çmimi:273.00 L

Tableta me përmbajtje ibuprofeni në dozën 400 mg
Kuti x 10 tableta

Stock: S’ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

10 tableta

Suitable For

Përshkrimi

EUDORLIN® Extra është një bar antinflamator (bar anti-inflamator jo steroid AIJS), analgjezik (qetësues i dhimbjeve), që gjithashtu ka veti të ulë temperaturën e rritur trupore (veprim antipiretik).

Mos përdorni Eudorlin Extra nëse:
-në rast se jeni alergjik (i mbindjeshëm) ndaj ibuprofenit ose ndaj lëndëve të tjera përbërëse të këtij medikament;
-në rast se në të shkuarën, pas perdorimit të acidit acetilsalicilik ose ndonjë medikament tjetër antiinflamator jo steroid, ju janë shfaqur reaksione alergjike, si:
• bronkospazmë;
• kriza të astmës;
• ënjtje të membranave mukoze të hundës;
• reaksione të lëkurës (p.sh. skuqje, ënjtje, urtikarie ose shenja të ngjashme);
•në rast se vuani nga grregullime të padiagnostikuara të formimit të gjakut;
-në rast se vuani aktualisht ose keni vuajtur në te shkuarën nga ulçera e përsëritur e stomakut ose duodenit (ulcera peptike) ose nga hemorragjia e stomakut/duodenit (dy ose më shumë episode të veçuara dhe të dokumentuara të ulçeracionit ose hemorragjisë);
-në rast se keni të dhëna personale për gjakderdhje ose perforim gastro-intestinal, të lidhura me përdorimin e mëparshëm të barnave antiinflamatore jo steroidë;
-në rast se vuani nga gjakderdhja në tru (gjakderdhje cerebrovaskulare) ose gjakderdhje të tjera aktive;
-në rast se vuani nga insufiçienca kardiake e formës së rëndë;
-në rast se jeni në tremujorin e fundit të shtatzënisë;
-në rast se vuani nga çrregullime të rënda të mëlçisë dhe veshkave.

Fëmijët
EUDORLIN® Extra nuk duhet të përdoret në fëmijët nën 6 vjeç ose me peshë nën 20 kg pasi kjo formëdozë nuk është e përshtatshme për shkak të sasisë së lëndës vepruese që përmban.

Paralajmërime dhe përkujdesje
Flisni me mjekun apo farmacistin tuaj përpara se të filloni të përdorni EUDORLIN® Extra.
Shfaqja e efekteve të padëshiruara mund të pakësohet duke përdorur dozën më të vogël efektive, për kohën më te shkurtër të nevojshme për kontrollin e simptomave.

Përdorimi i njekohshëm i EUDORLIN® Extra dhe barnave anti-inflamatorë jo steroidë (AIJS), perfshi edhe inhibitorët e COX-2 (frenuesit selektivë të ciklooksigjenazës-2) duhet të shmanget.

Eudorlin dhe alkooli
Sa herë që të jetë e mundur, gjatë përdorimit të EUDORLIN® Extra, ju nuk duhet të konsumoni alkool pasi efektet e padëshiruara, sidomos ato që prekin traktin gastro-intestinal dhe sistemin nervor qëndror, mund të shtohen.

Shtatzënia
Nëse zbuloni që jeni shtatzënë gjatë kohës që jeni duke marrë EUDORLIN® Extra duhet të njoftoni mjekun tuaj.
Për shkak të rrezikut të rritur për nënën dhe fëmijën, EUDORLIN® Extra nuk duhet të përdoret gjatë 3 muajve të fundit te shtatzënisë.

Ushqyerja me gji
Ibuprofeni dhe metabolitët e tij kalojnë në qumështin e gjirit në sasi të vogël. Duke qënë se deri tani nuk njihen efekte të dëmshme tek foshnjët që ushqehen me qumështin e gjirit, gjatë trajtimit afatshkurtër dhe me doza të vogla nuk është e nevojshme ndërprerja e ushqyerjes me gji. Këshillohuni gjithmonë me mjekun ose farmacistin tuaj.

Fertiliteti
EUDORLIN® Extra bën pjesë në një grup barnash (barnat anti-inflamatorë jo steroidë) i cili ndikon negativisht në fertilitet. Ky efekt është i rikthyeshëm pas ndërprerjes së medikamentt.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Dozat e këshillueshme janë:
-fëmijët me peshë 20-29 kg (6-9 vjeç) – mund të përdoret 1/2 e tabletës (200 mg) deri në 3 herë në ditë (maksimumi 600 mg në 24 orë);
-fëmijët me peshë 30-39 kg (10-12 vjeç) – mund të përdoret 1/2 e tabletës (200 mg) deri në 4 herë në ditë (maksimumi 800 mg në 24 orë);
-për fëmijët dhe të rriturit me peshë mbi 40 kg (mbi 12 vjeç dhe të rritur) – mund të përdoret 1/2-1 tabletë (200-400 mg) deri në 3 herë në ditë (maksimumi 1200 mg në 24 orë). Nëse keni marrë maksimumin e dozës duhet të prisni të paktën 6 orë për të marrë dozën tjetër.

Përbërësit

ibuprofen, amidon misri, silicë koloidale anhidër, amidon natrium glikolat (tipi A), stearat magnezi, hipromelozë, makrogol 4000, povidon K 30, dioksid titani

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping