info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Aspirin 500 mg (aspirinë)

Çmimi:205.00 L

Medikament OTC me veprim anti-inflamator, analgjezik dhe antipiretik
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

20 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Aspirina ka veti analgjezike, anti-inflamatore dhe antipiretike.
Indikohet për:
– dhimbje me intensitet të lehtë në të moderuar si dhimbje koke, dhimbje dhëmbi, dhimbje menstruale, simptoma që shoqërojnë virozat stinore dhe gripin;
– të ulur temperaturën.

Aspirina nuk duhet të përdoret:
– nëse jeni alergjik ndaj acidit acetilsalicilik, salicilateve të tjera, acidit askorbik apo ndonjërit prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim;
– nëse keni ndonjë histori të reaksioneve alergjike nga medikamente të tjerë të cilat ulin temperaturën, pakësojnë dhimbjen dhe inflamacionin;
– nëse vuani nga ulçera duodenale ose gastrike;
– nëse keni tendencën për hemorragji;
– nëse keni funksion të dëmtuar të mëlçisë ose veshkave;
– nëse keni insufiçiencë kardiake;
– nëse jeni duke përdorur më shumë se 15 mg metotreksat në javë;
– në tremujorin e fundit të shtatzënisë.

Adoleshentët
Aspirina nuk duhet të përdoret tek adoleshentët, me përjashtim të rasteve kur përshkruhet dhe rekomandohet nga mjeku, pasi mund të shfaqet Sindromi Reye, i cili kërkon mbikëqyrje të menjëhershme nga mjeku dhe në disa raste mund të jetë i rrezikshëm për jetën.

Shtatzënia dhe laktacioni
Përpara se të merrni ndonjë medikament konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.
Aspirina nuk duhet të merret gjatë tremujorit të parë dhe të dytë të shtatzënisë. Konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të merrni Aspirinë.
Acidi acetilsalicilik, substanca vepruese e Aspirinës nuk duhet të merret gjatë tremujorit të fundit të shtatzënisë,për shkak të rritjes së rrezikut të komplikimeve për nënën dhe foshnjën,
para dhe gjatë lindjes.
Ky medikament i përket një grupi barnash (AIJS), të cilët mund të dëmtojnë fertilitetin e gruas. Ky efekt është i kthyeshëm pas ndërprerjes së mjekimit.
Acidi acetilsalicilik dhe derivatet e tij kalojnë në sasi të vogla në qumështin e gjirit. Nuk është e nevojshme të ndërpritet ushqyerja me gji për përdorim afatshkurtër në doza e rekomanduar sepse nuk ka efekte të njohura tek foshnja.
Megjithatë, në rast të përdorimit afatgjatë ose me dozë të lartë, duhet të ndërpritet ushqyerja me gji.

Efektet anësore të zakonshme:
Çrregullime gastrointestinale si urth, nauze, të vjella, dhimbje barku.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Me përjashtim të rasteve kur mjeku e rekomandon ndryshe:
-të rriturit mund të marrin 1-2 tableta (dozë unike) dhe 3-6 tableta (dozë ditore).
-fëmijët mbi 12 vjeç mund të marrin 1 tabletë (dozë unike) dhe 3 tableta (dozë ditore).

Pijini tabletat e Aspirinës me shumë ujë.
Për të lehtësuar marrjen tresni tabletën në një lugë me pak ujë dhe pastaj pijeni. Më pas konsumoni shumë ujë.
Nuk duhet të merrni Aspirin-C me stomak bosh.
Intervali midis dy dozave mund të jetë nga 4 deri në 8 orë, deri në 3 doza në ditë.
Mos tejkaloni dozën maksimale ditore.
Mos përdorni Aspirin-C më shumë se 4 ditë rresht pa u këshilluar me mjekun tuaj.

Përbërësit

acetylsalycilic acid, maize starch, cellulose powder

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping