info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Aspirin Protect 100 mg

Çmimi:213.94 L

Tableta të veshura që kanë në përmbajtje 100 mg acid acetilsalicilik
Kuti x 30 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 555/118
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

30 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Aspirin Protect përmban acid acetilsalicilik në dozën 100 mg.
Veprimi: Pengon formimin e trombeve, pra nuk lejon ngjitjen dhe bashkimin e trombociteve.

Indikimet:
-Angina pectoris e paqëndrueshme (dhimbje e kraharorit si pasojë e problemeve me qarkullimin e gjakut në enët e gjakut që ndodhen në zemër) si pjesë e trajtimit standart.
-Infarkt akut të miokardit, si pjesë e trajtimit standart.
-Për parandalimin e përsëritjes së infarktit të miokardit pas një infarkti fillestar të miokardit.
-Pas ndërhyrjeve kirurgjikale në enët e gjakut ( p.sh pas një bypasi).
-Për të parandaluar ataket kalimtare ishemike dhe infarktin cerebral në stadet fillestare.

Aspirina Protect nuk përdoret për të qetësuar dhimbjen.

Kundërindikimet:
Apirina Protect nuk duhet të përdoret nga pacientët që:
-kanë mbindjeshmëri nga acidi acetilsalicilik ose nga përbërësit e tjerë të këtij formulimi;
-kanë ulçerë gastrike ose duodenale;
-kanë tendencën për të bërë hemorragji.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nëse gjatë trajtimit me Aspirinë Protect ju merrni vesh që jeni shtatzënë këshillohuni menjëherë me mjekun tuaj.
Aspirina Protect nuk duhet të përdoret në tremujorin e parë dhe të dytë të shtatzënisë me përjashtim të rasteve kur e këshillon mjeku juaj.
Aspirina Protect nuk duhet të përdoret në 3 mujorin e fundit të shtatzënisë pasi shtohet rreziku për komplikime për nënën dhe fëmijën gjatë lindjes.
Një sasi e vogël e acidit acetilsalicilik dhe metabolitëve të tij kalojnë në qumështin e gjirit. Nëse acidi acetilsalicilik merret në doza ditore që nuk kalojnë 150 mg nuk është e nevojshme të ndërpritet gjidhënia. Nëse merret në doza më të larta se 150 mg në ditë, pacientja duhet të ndërpresë ushqyerjen me gji.

Aspirina Protect nuk duhet të përdoret nga fëmijë apo adoleshentë të cilët kanë sëmundje që shoqërohen me temperaturë, me përjashtim të rasteve kur e këshillon mjeku juaj dhe kur trajtimet e tjera nuk kanë dhënë rezultat.
Nëse fëmija ka të vjella që zgjasin për një kohë të gjatë mund të dyshohet për prekjen nga sindromi Reye, një sindrom tepër i rrallë por kërcënues për jetën dhe që kërkon trajtim të menjëhershëm.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikament lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Rekomandohen dozat e mëposhtme:
-për angina pectoris (dhimbje kraharori e shkaktuar nga qarkullimi jo normal i gjakut në arteriet e zemrës, doza varion nga 75 mg – 300 mg acid acetilsalicilik në ditë. Për një tolerancë sa më të mirë, rekomandohet 1 tabletë 100 mg në ditë.
-për personat me infarkt akut të miokardit – doza ditore varion midis 100 mg – 160 mg acid acetilsalicilik në ditë. Një dozë ditore prej 100 mg acidi acetilsalicilik rekomandohet të përdoret nga pacienti.
-për parandalimin e ripërsëritjes së infarktit të miokardit – rekomandohet një dozë ditore prej 3 tabletash aspirinë protect 100 mg (300 mg në ditë).
-pas operimeve ose ndërhyrjeve të tjera kirurgjikale në enët e gjakut doza ditore e rekomanduar varion midis 100 mg – 300 mg acid acetilsalicilik. Për një tolerancë sa më të mirë këshillohet 1 tabletë aspirinë protect 100 mg.
-për të parandaluar ataket e ishemisë dhe infarktin cerebral rekomandohet një dozë ditore prej 30 mg – 300 mg acid acetilsalicilik. Për një tolerancë sa më të mirë rekomandohet 1 tabletë në ditë.

Tabletat duhet të merren të shoqëruara me një gotë plot me ujë përpara vaktit ushqimor.
Për trajtimin e infarktit akut të miokardit tableta e parë duhet të përtypet.
Koha më e mirë për të nisur marrjen e aspirinës protect pas një bypassi aorto-koronar është 24 orë mbas operimit.

Përbërësit

acetylsalicylic acid
Cellulose powder, maize starch
Coating: methacrylic acid- ethyl acrylate copolymer
1: 10 dispersion 30% (ph, Eur) talc, triethyl citrate

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping