info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Salospir 100 mg (aspirinë)

Çmimi:112.40 L

Tableta gastro-rezistente që kanë në përmbajtje 100 mg acid acetilsalicilik
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 555/228
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Informacion i pergjithshëm: Ashtu si saliciatet, acidi acetilsalicilik, i takon grupit të barnave analgjezikë/antipiretikë jo steroide. Si një ester i acidit salicilik, acidi acetilsalicilik ka efekt analgjezik, antipiretik dhe anti-inflamator.

Mekanizmi i veprimit që përshkruhet perfishin frenimin e ciklooksigjenazës dhe si pasojë ndalimin e prostaglandinave: prostaglandina E2, prostaglandina I2, dhe tromboksani A2.
Acidi acetilsalicilik luan një efekt të fortë frenues në grumbullimin e trombociteve. Frenimi pakthyeshëm i ciklooksigjenazës është më intensiv në trombocite, për shkak të faktit se trombocitet nuk mund të rimodulojnë enzimat. Acidi acetilsalicilik konsiderohet të ketë dhe efekte të tjera frenuese tek trombocitet.

Bazuar në të dhënat eksperimentale, ibuprofeni në doza të ulëta, mund të pengojë veprimin e aspirinës në grumbullimin e trombociteve, kur ato administrohen njekohësisht. Në një studim, me administrimin e një doze të vetme të ibuprofenit 400 mg, 8 orë para ose 30 minuta pas çlimit të shpejtë të dozës së aspirins 81 mg, u raportua një aktivitet i reduktuar i acidit acetilsalicilik në formimin e tromboksanës ose agregimit të trombociteve.

Indikacionet:
• Për dhimbje të lehta deri në të moderuara, të tilla si dhimbje koke, nevralgji, mialgji, arthralgji.
• Në përgjithësi, në gjendje ethesh.
• Në sëmundje të ndryshme inflamatore, të tilla si ethet reumatizmale, artrit reumatizmal aktiv (të mitur dhe tërritur), osteoartrit.
Në rastet kur doza nuk kalon 325 mg/ditë indikohet në:
• Profilaksi nga persëritja e infarktit.
• Për zvogëlimin e rreziqeve që rezultojnë nga përsëritja e goditjes trombotike ishemike tek meshkujt. (Tek femrat zvogëlimi i këtyre rreziqeve nuk është konfirmuar).
• Profilaksi pas goditjes kalimtare ishemike.
• Angina kronike e paqëndrueshme.
• Profilaksi nga sulmet trombotike koronare tek pacientët me shumë risk, si hipertensioni (pas rregullimit të presionit të gjakut), diabeti mellitus e hiperlipidemi dhe duhanpirja.
• Profilaksi nga tromboza (parandalimi i ri-koagulimit) pas inokulimit aortal-koronar (BY/PASS) dhe arteriovenoz artificialë tek pacientet nën hemodializë.
• Parandalimi i trombozës pas angioplastikës koronare transluminale perkutane (PTCA).

Kundërindikimet:
• Hiperndjeshmëria e njohur nga salicilatet ose nga lëndët ndihmëse.
• Historia e astmës e shkaktuar nga administrimi i salicilateve ose nga përbërësit aktivë me veprim të ngjashëm.
• Ulçera aktive gastro-duodenale, historik për hemorragji peptike.
• Pamjaftueshmëri e rendë hepatike ose renale.
• Probleme të renda të zemrës
• Crregullime të gjakderdhjes (p.sh. hemofilia).
• Pacientët nën terapi me heparinë.
• Pacientët me mbindjeshmeri nga barna të tjerë AIJS (të tillë si indometacina, fenilbutazoni, ibuprofeni, diflunizali).
• Ndjeshmëria e kryqëzuar nuk ekziston midis acidit acetilsalicilik (ASA) dhe salicilatit të natriumit, salicilamidit ose kolinës salicilike .

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikament lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Acidi acetilsalicilik në doza që nuk kalojnë 325 mg/ditë rekomandohet në situatat e mëposhtme:
-për ripërsëritjen e infarktit akut të zemrës: 80-100 mg në ditë.
-për goditjen ishemike në tru: 80-325 mg/ në ditë.
-për anginën e qëndrueshme ose të pa qëndrueshme: 80-325 mg në ditë.
-në rast tromboze: 80-325 mg në ditë.
-në rast të trombozave të venave të thella dhe embolizmit pulmonar: 80-200 mg në ditë ose 300-325 mg çdo 2 ditë.
Ulja e rrezikut të infarktit: 80-100 mg në ditë ose 300-325 mg çdo 2 ditë.

Tableta pihet përpara vaktit ushqimor e shoqëruara me një gotë me ujë.

Përbërësit

acid acetilsalicilik, celulozë mikrokristalore, amidon misri i prexhelatinizuar, amidon i glikolatit të natriumit, dioksid silikoni koloidal, acid stearik, kopolimer i acidit metakrilik, citrat trietili, ngjyrues sunset yellow lake, makrogol 6000, dioksid titani, ujë i purifikuar, kinolinë ngjyrë yellow lake

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping