info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Tachicaf bustina 1000 mg/ 130 mg (paracetamol, kafeinë)

Çmimi:1,030.00 L

Medikament OTC me veprim analgjezik me përmbajtje paracetamoli dhe kafeine.
Kuti x 16 bustina

Stock: Ka stok

SKU: 002599
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 bustina

Suitable For

Përshkrimi

Tachicaf përdoret për trajtimin simptomatik të dhimbjeve pavarësisht natyrës së tyre (p.sh dhimbje koke, dhimbje kockash, dhimbje dhembi, dhimbje menstruale, dhimbje pas ndërhyrjeve kirurhgjikale).

Tachicaf kundërindikohet në rastet e mëposhtme:
-Nëse keni mbindjeshmëri nga paracetamoli, kafeina ose ndonjëri prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim.
-Tek fëmijët nën 15 vjeç.
-Te personat që vuajnë nga anemia hemolitike e shkallës së rëndë.
-Te personat që kanë insufiçiencë hepato-qelizore.
-Te personat me fenilketonuri pasi përmban aspartam.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Tachicaf përdoret gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji vetëm në rastet kur mjeku e gjykon të arsyeshme pasi ka vlerësuar raportin risk-benefit.

Si të gjitha medikamentet e tjera dhe Tachicaf mund të çojë në shfaqjen e efekteve anësorë dhe pse jo të gjithë njerëzit mund ti shfaqin ato.
Reaksione në lëkurë janë venë re tek njerëz të cilët përdorin medikamente që kanë në përmbajtje paracetamol si eritema shumëformëshe, sindromi Steven-Johnson dhe nekroliza epidermale. Janë vënë re dhe reaksione mbindjeshmërie si: rash në lëkurë, eritema, urtikarie, angioedemë, edemë ose shok anafilaktik.
Në disa raste është venë re trombocitopenioa, leukopenia, anemia, agranulocitoza, vertigo (marrje mendsh), reaksione gastro-intestinale.

Ky është një medikament OTC, që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe fëmijët mbi 15 vjeç rekomandohet të konsumojnë 1 bustinë, 1-2 herë në ditë.
Në raste specifike mund të merren dhe 3 bustina në ditë.
Bustina tretet në një gotë me ujë ambjenti.
Intervali midis dy dozave duhet të jetë të paktën 4 orë.

Përbërësit

paracetamol 1000 m, caffeine 130 mg, maltitol, mannitol , sodium bicarbonate , anhydrous citric acid , citrus flavor, aspartame, simethicone emulsion, sodium docusate.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping