info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Algofren 100mg/5ml shurup (ibuprofen)

Çmimi:486.00 L

Shurup me përmbajtje ibuprofeni për fëmijë
150 ml

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

150 ml

Suitable For

Përshkrimi

ALGOFREN® përmban ibuprofen, një bar anti-inflamator jo-steroid, derivat i acidit propionik. Paraqet një efekt të rëndësishëm anti-inflamator, analgjezik dhe antipiretik, që i atribuohet kryesisht frenimit të sintezës së prostaglandinave.

Ibuprofen indikohet të përdoret në raste e mëposhtme:
1) Artropative inflamatore dhe degjeneruese.
2) Artritit reumatoid kronik juvenil.
3) Dhimbjeje të lehtë në mesatare p.sh. dhimbje koke, dhimbje dhëmbi dhe dismenorre.
4) Gutë.
5) Gjendjet reumatike të dhimbshme jo-artikulare.

ALGOFREN® nuk duhet të administrohet në situatat e mëposhtme:
1) në pacientët me ulçerë peptike aktive ose që kanë një histori ulçere, në probleme të tjera të traktit gastro-intestinal ose në rast hemorragjie.
2) në pacientët me një histori gjakderdhjeje gastrointestinale ose perforim të lidhur me trajtimin e mëparshëm me AIJS.
3) në pacientët të cilët kanë manifestuar bronkospazms, astmë, rinitit, urtikarie ose reaksione alergjike nga marrja e aspirinës ose AIJS-ve të tjera.
4) në pacientët me histori ose kolit ulceroz aktiv, sëmundje Crohn, ulçerë peptike të përsëritura ose gjakderdhje gastrointestinale.
5) në pacientët me mbindjeshmëri ndaj substancës aktive ose ndaj ndonjë prej ekscipientëve.
6) ALGOFREN® është kundërindikuar gjatë shtatzënisë dhe laktacionit (Siguria për një përdorim të tillë nuk është dokumentuar ende).
7) në pacientët që marrin AIJS të tjera ose aspirinë.
8) në pacientët me gjendje hematologjike.
9) në pacientët me insuficiencë të rëndë hepatike ose renale.
10) administrim oral tek fëmijët më të vegjël se 3 muajsh dhe me peshë më pak se 6 kg.
11) në pacientët me insuficiencë të rëndë të zemrës.

Shtatzënia dhe laktacioni
Ibuprofeni nuk duhet të përdoret gjatë dy tremujorëve të parë të shtatzënisë, ndërsa gjatë tremujorit të tretë është i kundërindikuar.

Ibuprofeni ekskretohet në qumështin e gjirit në përqendrime shumë të ulëta. Duhet, nëse është e mundur, të shmanget gjatë ushqyerjes me gji.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Fëmijët dhe foshnjët (mbi 3 muaj dhe mbi 5 kg):
-në rast artriti reumatoid kronik, doza e zakonshme është 30-40 mg/kg/ditë e ndarë në 3 ose 4 doza. Doza maksimale ditore 2.4 g në 3 doza të ndara.
-si analgjezik-antipiretik: 20 mg/kg/ditë në 3-4 doza të ndara. Doza maksimale: 30 mg/kg/ditë në 3-4 doza të ndara.
Nuk duhet të përdoret më shumë se 3 ditë në rast temperature dhe më shumë se 6 ditë në rast dhimbje, me përjashtim të rasteve kur këshillohet nga mjeku juaj.

Përbërësit

Ibuprofen, Xanthan gum, Carboxymethy/ cellulose sodium, Glycerol, Sorbitol 70%,
Sodium benzoate, Aroma strawberry, Citric acid (anhydrous), Sodium saccharin, Polysorbate 80, Ponceau AR E1-124, Cellulose microcrystalline C 591, Disodium EDTA, Water purified.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping