info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Okitask Granulat pa ujë (ketoprofen)

Çmimi:625.00 L

Pluhur që tretet në gojë me përmbajtje ketoprofeni, për të qetësuar dhimbjet dhe ulur inflamacionin
Paketim x 10 bustina

Stock: Ka stok

SKU: 0044388
Etiketa: , , ,

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

10 bustina

Suitable For

Përshkrimi

Përbërësi aktiv: ketoprofen

Indikimet
Okitask i përket grupit të barnave anti-inflamatorë dhe antireumatikë.
Përdoret për të qetësuar dhimbjet me origjinë dhe natyrë të ndryshme, dhe në veçanti për: dhimbjen e kokës, dhimbjen e dhëmbëve, nevralgjitë, dhimbjet menstruale, dhimbjet e muskujve dhe dhimbjet e kockave.

Kundërindikimet
Okitask nuk duhet të përdoret nga personat që kanë mbindjeshmëri nga ketoprofeni, nga subtancat me mekanizëm veprimi të ngjashëm me të ose nga lëndët ndihmëse.
Nuk duhet të përdoret nga persona të cilët kur kanë përdorur barna të tjerë anti-inflamatorë josteroidalë kanë pasur reaksione mbindjeshmërie të shoqëruara me bronkospazëm, astmë, rinit akut, urtikarie, rash në lëkurë. Në këta pacientë është vënë re reaksion i rëndë anafilaktik, rrallë fatal.
medikament nuk duhet të përdoret nga pacientët me ulçer duodenale ose gastrike, me ulçer aktive/hemorragji ose histori të ulçerës peptike të ripërsëritur/hemorragjisë, çrregullimeve kronike të tretjes, problemeve gastrike.
Kundërindikohet te pacientët që kanë leukopeni, trombocitopeni, hemorragji dhe ata që trajtohen me antikoagolantë dhe vuajnë nga insufiçenca hepatike, renale ose kardiake.
Nuk rekomandohet të përdoret së bashku me barna të tjerë anti-inflamatorë dhe acid acetilsalicilik.

Nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.
Nuk duhet të përdoret te fëmijët nën 15 vjeç.

Efektet anësore
Si të gjithë barnat e tjerë dhe okitask ka efekte anësore, pavarësisht se jo të gjithë personat i manifestojnë ato.
Efektet anësore më të shpeshta lidhen me traktin gastro-intestinal. Ulçera peptike, perforimi, hemorragjia gastro-intestinale mund të ndodhin. Në disa raste (veçanërisht te të moshuarit mund të jenë fatale).
Shpeshtësia dhe intensiteti i këtyre efekteve anësore mund të zvogëlohet nëse merren pas konsumimit të vaktit ushqimor.
Në disa raste mund të ndodhin reakisone mbindjeshmërie që shoqërohen me edemë të laringut, dispne, palpitacione deri në shok anafilaktik. Në këto raste kërkoni sa më shpejt ndihmë mjekësore.

Të mos përdoret pas datës së skadencës të shënuar në paketim.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Rekomandohet që fëmijët mbi 15 vjeç dhe të rriturit të konsumojnë 1 bustinë. (bustina tretet direkt në gojë)
Në rast se vuani nga astma, ulçera peptike, sëmundjet e zemrës, sëmundjet e mëlçisë, sëmundjet e veshkave këshillohuni me mjekun tuaj.

Kur dhe për sa kohë duhet të konsumohet okitask?
Pihet 1 bustinë në rast dhimbjeje. Kur është e nevojshme mund të merren 2 ose 3 bustina në ditë.
Këshillohet të merret pas ngrënies së ushqimit.
Mos e përdorni për kohë të gjatë, me përjashtim të rasteve kur është rekomanduar nga mjeku juaj.

Këshillohuni me mjekun tuaj nëse vëreni ndryshim në pamjen e pluhurit okitask ose nëse keni efekte anësore që përsëriten shpesh.

Përbërësit

ketoprofen salt of lysine 40 mg (corresponding to 25 mg of ketoprofen) Excipients: povidone, colloidal silica, hydroxypropylmethylcellulose, eudragit EPO, sodium dodecyl sulphate, stearic acid , magnesium stearate , aspartame, mannitol , xylitol , talc, aroma lime , aroma lemon , aroma frescofort

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping