info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Nalgesin S 275 mg (naproxen)

Çmimi:506.00 L

Medikament OTC që ndihmon në qetësimin e dhimbjes dhe uljen e inflamacionit
Kuti x 10 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 002078
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

10 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Nalgesin S ka si përbërës aktiv naproksenin, i cili ka efekt analgjezik, anti-inflamator dhe antipiretik.
Mekanizmi i veprimit: ndalohet sinteza e prostaglandinave.
Nalgesin S pakëson dhimbjen e lehtë dhe të moderuar (dhimbjen e dhëmbëve, dhimbjen e kokës, dhimbjen e muskujve, dhimbjen e artikulacioneve, dhimbjen e shpinës, dhimbjen gjatë ciklit menstrual etj.).

Mos përdorni Nalgesin S nëse:
-jeni alergjik nga naprokseni apo nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi;
-vuani nga ulçera gastro-intestinale ose nga sëmundje të tjera të traktit gastro-intestinal;
-këni hemorragji gastrike;
-po përdorni dhe barna të tjerë analgjezikë (acid acetilsalicilik ose barna të tjera të grupit AIJS);
-vuani nga insufiçienca renale dhe/ose hepatike;
-jeni në tremujorin e fundit të shtatzënisë;
-kanë kaluar 3 ditë nga dita e fundit.
Nuk duhet të përdoret tek fëmijët nën 16 vjeç.

Shtatzënia
Nëse jeni shtatzënë, po planifikoni një shtatzëni apo po ushqeni me gji këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të këtij suplementi.
Studimet paraklinike në kafshë nuk treguan efekte anësore në zhvillimin e fetusit apo tek nëna gjatë shtatzënisë.
Ka disa studime që tregojnë se ka keqformime tek fetusi, por inçidenca e tyre është e rrallë.
Nuk këshillohet të përdoret naprokseni gjatë shtatzënisë.
Mjeku juaj duke u bazuar te raporti midis benefiteve për nënën dhe efekteve anësore tek fetusi duhet të vendosë nëse duhet përdorur apo jo ky medikament.
Mos e përdorni naproksenin gjatë tremujorit të fundit të shtatzënisë.

Ushqyerja me gji
Sipas disa studimeve të limituara, një sasi e vogël e naproksenit eleminohet me qumështin e gjirit.
Ushqyerja me gji nuk rekomandohet gjatë trajtimeve me Nalgesin S.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe adoleshentët mbi 16 vjeç rekomandohet të konsumojnë 1 tabletë çdo 8 deri në 12 orë, me një maksimum prej 3 tabletash në ditë, derisa dhimbja të pushojë. Në disa raste mund të pini 2 tableta përnjëheresh në momentin fillestar dhe më pas nga 1 tabletë.
Pacientët mbi 65 vjeç rekomandohet të konsumojnë 1 tabletë çdo 12 orë (maksimumi 2 tableta në ditë).
Mos tejkaloni dozën ditore të lejuar.
Nuk duhet të përdoret tek fëmijët nën 16 vjeç.

Përbërësit

The active substance is naproxen sodium. One film-coated tablet contains 275 mg naproxen
sodium.
– The other excipients are povidone, microcrystalline cellulose, talc, magnesium stearate, hypromellose, titanium dioxide (E171), macrogol, indigotine (E132).

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping