info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Moment 400 mg (ibuprofen)

Çmimi:694.00 L

Tableta me përmbajtje ibuprofeni, në dozën 400 mg
Kuti x 12 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

12 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Moment i përket klasës së barnave analgjezikë dhe anti-inflamatorë, pra synon të qetësojë dhimbjen dhe të pakësojë inflamacionin.

Përdoret për:
-qetësimin e dhimbjeve me origjinë të ndryshme (dhimbje koke, dhimbje dhëmbi, nevralgji, dhimbje kockash, dhimbje muskulare, dhimbje cikli).
-si terapi ndihmëse për simptomat e gripit dhe për të ulur temperaturën.

Nuk duhet të përdoret:
-nëse keni mbindjeshmëri nga ibuprofeni, nga acidi acetilsalicilik, nga barna të tjerë analgjezikë, antipiretikë, AIJS ose nga lëndët ndihmëse të pranishme në formulim.
-tek fëmijët nën 12 vjeç.
-në tremujorin e tretë të shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji.
-në rast se keni ulçer gastrike aktive, ulçer në stad të rëndë ose ndonjë sëmundje tjetër gastrike.
-histori të një hemorragjie gastro-intestinale ose të perforimit gastro-intestinal, që mund të ketë ardhur si pasojë e trajtimeve medikamentoze të mëparshme, historive me ulçer peptike, hemorragjive gastrike.
-nëse keni insufiçencë kardiake.
-nëse keni dëmtim të rëndë të veshkave ose mëlçisë.
-nëse jeni të dehidratuar.

Si të gjithë medikamentet e tjerë dhe Moment mund të shkaktojë efekte anësore pavarësisht se jo të gjithë i manifestojnë ato.
Ndër efektet anësore më të shprehurat janë ato që lidhen me traktin gastro-intestinal. Ulçera peptike, perforim ose hemorragji, në disa raste dhe fatale (kryesisht te të moshuarit) mund të ndodhin.
Direkt pas administrimit të tabletave Moment janë vënë re: të përzjera, probleme me tretjen, të vjella, gazra, dhimbje abdominale, sëmundja e Crohn.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe adoleshentët mbi 12 vjeç: rekomandohet të marrin 1 tabletë, 2 deri në 3 herë në ditë.
Tableta merret pas vaktit ushqimor, e shoqëruar me një gotë me ujë.
Nëse nuk keni asnjë përmirësim pas përdorimit për 3 ditë rreshttë këtij medikamenti këshillohuni me mjekun tuaj.
Mos e tejkaloni dozën prej 3 tabletash në ditë.
Të moshuarit duhet të përdorin dozën më të ulët, për një kohë sa më të shkurtër.
Nëse vuani nga sëmundje të veshkave apo mëlçisë, përpara se të pini moment këshillohuni me mjekun tuaj. Ai/ajo do përcaktojë dozën e duhur për ju.
Nëse keni dëmtim të rëndë të mëlçisë, përdorimi i momentact është i kundërindikuar.

Përbërësit

Ibuprofen, pregelatinised starch, sodium starch glycolate, carmellose sodium, povidone, microcrystalline cellulose, precipitated silica, talc, sodium lauryl sulphate, lactose monohydrate, hypromellose, titanium dioxide and Macrogol 4000

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping