info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Moment 200 mg (ibuprofen)

Çmimi:573.00 L1,041.84 L

Tableta me përmbajtje ibuprofeni, në dozën 200 mg

Spastroje


Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

12 tableta, 24 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Moment i përket klasës së barnave analgjezikë dhe anti-inflamatorë, pra synon të qetësojë dhimbjen dhe të pakësojë inflamacionin.

Përdoret për:
-qetësimin e dhimbjeve me origjinë të ndryshme (dhimbje koke, dhimbje dhëmbi, nevralgji, dhimbje kockash, dhimbje muskulare, dhimbje cikli).
-si terapi ndihmëse për simptomat e gripit dhe për të ulur temperaturën.

Nuk duhet të përdoret:
-nëse keni mbindjeshmëri nga ibuprofeni, nga acidi acetilsalicilik, nga barna të tjerë analgjezikë, antipiretikë, AIJS ose nga lëndët ndihmëse të pranishme në formulim.
-tek fëmijët nën 12 vjeç.
-në tremujorin e tretë të shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji.
-në rast se keni ulçer gastrike aktive, ulçer në stad të rëndë ose ndonjë sëmundje tjetër gastrike.
-histori të një hemorragjie gastro-intestinale ose të perforimit gastro-intestinal, që mund të ketë ardhur si pasojë e trajtimeve medikamentoze të mëparshme, historive me ulçer peptike, hemorragjive gastrike.
-nëse keni insufiçencë kardiake.
-nëse keni dëmtim të rëndë të veshkave ose mëlçisë.
-nëse jeni të dehidratuar.

Si të gjithë medikamentet e tjerë dhe Moment mund të shkaktojë efekte anësore pavarësisht se jo të gjithë i manifestojnë ato.
Ndër efektet anësore më të shprehurat janë ato që lidhen me traktin gastro-intestinal. Ulçera peptike, perforim ose hemorragji, në disa raste dhe fatale (kryesisht te të moshuarit) mund të ndodhin.
Direkt pas administrimit të tabletave Moment janë vënë re: të përzjera, probleme me tretjen, të vjella, gazra, dhimbje abdominale, sëmundja e Crohn.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe adoleshentët mbi 12 vjeç: rekomandohet të konsumojnë 1-2 tableta, deri në 3 herë në ditë.
Kujdes: mos tejkaloni dozën e 6 tabletave në ditë pa u konsultuar fillimisht me mjekun tuaj.
Pacientët e moshuar duhet të marrin dozën minimale.

Efektet e padëshiruara mund të shmangen duke përdorur dozën më të ulët, të nevojshme për të kontrolluar dhe trajtuar simptomat, për kohën më të shkurtër.
Pacientët që kanë probleme të lehta ose të moderuara të veshkave, duhet të marrin dozën më të ulët për kohën më të shkurtër të mundshme. Gjatë kësaj kohe duhet të monitorohet vazhdimisht funksioni i veshkave.

Te pacientë që kanë probleme me mëlçinë, duhet të jepet doza më e vogël e nevojshme për të trajtuar simptomat, për një kohë sa më të shkurtër. Gjatë kësaj kohe duhet të monitorohet funksioni i mëlçisë. Te personat me dëmtim të rëndë të mëlçisë, përdorimi i moment është i kundërindikuar.

Moment mund të merret dhe me stomakun bosh. Tek personat që kanë probleme me traktin gastro-intestinal rekomandohet të merret mbas ushqimit.

Nëse mbas 3 ditësh përdorimi, simptomat nuk janë përmirësuar këshillohuni me mjekun tuaj për vazhdimësinë ose jo të këtij medikamenti.

Përbërësit

Ibuprofen, corn starch, sodium carboxymethyl starch, povidone, silicacolloidal anhydrous, talc, hydroxypropylcellulose, gum arabic, sucrose, Macrogol 6000

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping