info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Kamfart cream

Çmimi:447.00 L

Krem me efekt analgjezik dhe anti-inflamator
40 g

Stock: S’ka stok

SKU: 2449
Etiketë:

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

40 g

Suitable For

Përshkrimi

Kamfart është një krem për përdorim lokal që kombinon 4 substanca aktive:
– kamfur,
– salicilate,
– benzil nikotinat,
– mentol, me qëllim që të pakësojë dhimbjen.

Nga aplikimi i kremit në lëkurë, shkaktohet vazodilatacion në zonën e trajtuar, rritje e fluksit të gjakut dhe rritje e temperaturës lokale, e shoqëruar me një ndjesi djegieje, e ndjekur më pas nga një ndjesi e këndshme freskie.

Kamfart përdoret:
– në sëmundjet reumatoide degjenerative kronike;
– në lumbago, fibromialgji, neurit dhe neuralgji;
– ne dhimbje të shkaktuara nga ngjitja e pleurës;
– në dëmtime të lehta gjatë aktivitetit sportiv të pashoqëruara me dëmtime të lëkurës (ndrydhje, tërheqje, shembje, dhimbje muskulare).

Mos përdorni Kamfart krem:
– Nëse jeni të mbindjeshëm nga ndonjëri prej përbërësve të pranishëm në formulim;
– Nëse jeni të mbindjeshëm nga aspirina apo salicilatet e tjera;
– Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji;
– Nëse keni lëkurë të ndjeshme;
– Nëse keni plagë të hapura dhe lëkurë të dëmtuar;
– Nëse keni proçese inflamatore akute në lëkurë dhe vena të hapura;
– Tek fëmijët nën 12 vjeç.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Mos përdorni Kamfart krem gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji. Kamfuri dhe metil salicilati mund të kalojnë placentën dhe të shkaktojnë efekte negative te fetusi.

Efekte të mundshme anësore
Në disa raste mund të shkaktohet irritim në lëkurë në zonën e aplikimit, ose reaksione mbindjeshmërie (kryesisht te personat që kanë mbindjeshmëri nga aspirina dhe salicilatet).
Nëse kremi aplikohet në zona të mëdha të lëkurës ose në zona të dëmtuara mund të shfaqen efekte si: zhurmë në vesh, të përzjera, të vjella.
Në disa persona mentoli mund të shkaktojë reaksione mbindjeshmërie, ku përfshihet dhe dermatiti alergjik i kontaktit.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Kamfart krem përdoret vetëm për përdorim lokal, në lëkurë të padëmtuar.
Përdoret te të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç.
Aplikohet një shtresë e hollë kremi, me masazh të lehtë, në zonën që duhet të trajtohet, 3-4 herë në ditë.
Madhësia e zonës ku do trajtohet nuk duhet të kalojë madhësinë e dy pëllëmbëve të dorës.
Zonat e trajtuara nuk duhet të mbulohen me kompresa të ngrohta.
Nëse brenda 7-8 ditësh nuk shikoni ndonjë përmirësim, trajtimi duhet të ndërpritet.
Lani duart mirë pas aplikimit të kremit.

Përbërësit

kamfur, salicilat metili, nikotinat benzili, mentol, parafinë e lëngshme, emulgator, dyll blete i bardhë, cetil palmitat, vaj pishe, ujë i purifikuar

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping