info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Duphalac suspension oral (lactulozë)

Çmimi:412.00 L

Shurup me laktulozë për trajtimin e konstipacionit
200 ml

Stock: Ka stok

SKU: 000912
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

200 ml

Suitable For

,

Përshkrimi

Përbërësi kryesor: laktuloza.

Indikimet:
-Trajtimi i konstipacionit;
-Trajtimi i encefalopatisë hepatike dhe komës hepatike.

Kundërindikimet:
-Mbindjeshmëria nga lënda aktive apo ndonjëri prej përbërësve.
-Obstruksion gastro-intestinal, perforim ose rrezik për perforim.
-Galaktozemi.

Përdorimi i laksativëve tek fëmijët duhet të bëhet vetëm nën mbikëqyerjen e mjekut.

Shtatzënia
Nuk janë vënë re efekte anësore tek femrat gjatë shtatzënisë, prandaj Duphalac mund të përdoret gjatë shtatzënisë.

Ushqyerja me gji
Duphalac mund të përdoret dhe gjatë ushqyerjes me gji.

Nëse merrni më shumë Duphalac seç duhet mund të vihen re efektet e mëposhtme:
-diarre,
-humbje e elektroliteve dhe dhimbje barku.
Trajtimi: Ndërpritet marrja e Duphalac ose reduktohet doza. Humbja e madhe e lëngjeve nga diarreja ose të vjellat mund të kërkojë korrigjimin e çrregullimeve të elektrolitit.
Nuk ka një antidot specifik.
Trajtimi është simptomatik.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Shurupi me laktulozë mund të konsumohet siç është ose dhe i holluar (me ujë ose lëngje frutash etj).
Gëlltiteni dozën përnjëheresh dhe mos e mbani në gojë per kohë shumë të gjatë.
Dozimi bëhet sipas nevojave individuale të pacientit.
Në rast të një doze të vetme ditore, kjo duhet të merret çdo ditë në të njëjtën kohë, p.sh. gjatë mëngjesit.
Gjatë terapisë me laksativë rekomandohet pirja e sasive të mjaftueshme të lëngjeve (1,5–2 litra, e barabartë me 6-8 gota) gjatë ditës.

Dozimi në rast konstipacioni:
Laktuloza mund të jepet si një dozë e vetme ditore ose e ndarë në dy doza.
Mund të nevojiten disa ditë (2-3 ditë) trajtim përpara se të arrihet efekti i trajtimit.
Foshnjat nën 1 vjeç: deri në 5 ml në ditë.
Fëmijët 1-6 vjeç: 5-10 ml në ditë.
Fëmijët 7-14 vjeç: 15 ml në ditë.
Të rriturit dhe adoleshentët: 15-45 ml në ditë.

Dozimi në rast Encefalopatie Hepatike:
Doza fillestare për të rriturit: 3 deri në 4 herë në ditë 30-45 ml (6-9 x 5 ml lugë). Doza mund të përshtatet në varësi të nevojave të çdo pacienti.

Përbërësit

lactulose

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping