info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Dulcolax 5 mg (bisakodyl)

Çmimi:352.00 L

Medikament OTC që përdoret për trajtimin e konstipacionit
Kuti x 40 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

40 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Indikimet: Trajtim i shkurtër për konstipacionin episodik (rastësor).

Kundërindikimet:
Në pacientët me ileus, obstruksion intestinal, probleme shëndetësore abdominale akute (përfshihet apandesiti), sëmundje akute inflamatore të zorrës, dhimbje e fortë abdominale e shoqëruar me nauzea dhe të vjella.
Në raste dehidratimi.
Në pacientë që kanë alergji nga bisakodili apo nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim.
Në raste të sëmundjeve gjenetike të trashëguara, që mund të bëhen problematike si pasojë e ndonjërit prej përbërësve të këtij formulimi.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nuk ka studime të kontrolluara tek gratë shtatzëna.
Eksperienca e gjatë ka treguar që nuk ka efekte të padëshiruara nëse konsumohet gjatë shtatzënisë.
Të dhenat klinike tregojnë se asnjëri nga metabolitët e bisakodilit nuk eleminohet me qumështin e gjirit.
Pavarësisht kësaj Dulcolax nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë (veçanërisht në tremujorin e parë) dhe as gjatë ushqyerjes me gji, me përjashtim të rasteve kur mjeku e gjykon të arsyeshme pasi vlerëson raportin risk-benefit.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Rekomandohet që të rriturit të konsumojnë 1 deri në 2 tableta të veshura (5-10 mg) në ditë, para gjumit.
Nuk duhet të përdoret tek fëmijët ose adoleshentët nën moshën 18 vjeç.
Rekomandohet të filloni me dozën më të ulët.
Doza maksimale ditore nuk duhet të tejkalohet.
Rekomandohet marrja e tabletave të veshura gjatë natës me qëllim që efekti të vihet re në mëngjes.
Konsumojeni me një sasi të mjaftueshme lëngu.
Tabletat e veshura nuk duhet të merren së bashku me produkte që ulin aciditetin e traktit të sipërm gastrointestinal, të tilla si qumështi, antacidet ose frenuesit e pompës protonike.

Nuk ka informacion specifik për përdorimin e këtij produkti tek të moshuarit.
Provat klinike kanë përfshirë pacientë mbi 65 vjeç dhe nuk janë raportuar reaksione të padëshiruara specifike për këtë grupmoshë.

Përbërësit

Lactose, Maize starch, Soluble maize starch, Glycerol, Magnesium stearate, Sucrose, Talc, Acacia, Titanium dioxide (E171), Methacrylic acid-methylmethacrylate copolymer (1:1), Methacrylic acid-methylmethacrylate copolymer (1:2), Castor oil, Macrogol 6000, Yellow iron oxide (E172), White beeswax, Carnauba wax, Shellac.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping