info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Dimidon 400 mg (ibuprofen)

Çmimi:687.00 L

Medikament OTC me përmbajtje ibuprofeni për të rritur
Kuti x 60 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

60 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Dimidon përmban ibuprofen, një substancë e grupit AIJS (anti-inflamatorë jo-steroidalë), me veprim analgjezik (pakëson dhimbjen), anti-inflamator (ul enjtjen) dhe antipiretik (ul temperaturën.

Dimidon përdoret në trajtimin simptomatik të:
-osteoartrozës, artriti reumatoik, artritit juvenil, reumatizmit extra-articular, spondilitit ankilozant;
-dhimbjes post-traumave, dhimbjes pas proçedurave kirurgjikale, dhimbjes së dhëmbëve, dhimbjes menstruale;
-temperaturës.

Mos përdorni Dimidon:
-Nëse jeni alergjik ndaj ibuprofenit, barnave të tjera anti-inflamatore josteroide (NSAIDs), aspirinës ose ndonjërit prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi. Reaksionet që tregojnë alergji mund të jenë: skuqje, kruajtje, enjtje e fytyrës, buzëve ose gjuhës, rrjedhje hundësh, vështirësi në frymëmarrje ose astmë.
-Nëse keni sëmundje të rënda të mëlçisë ose veshkave.
-Nëse keni pasur një ulçerë ose gjakderdhje në stomak ose duoden, ose keni pësuar një perforim të sistemit tretës.
-Nëse villni gjak.
-Nëse keni jashtëqitje të zeza ose diarre me gjak.
-Nëse vuani nga gjakderdhje ose çrregullime të koagulimit të gjakut, ose jeni duke marrë antikoagulantë (barna që përdoren për të “holluar” gjakun). Nëse është i nevojshëm përdorimi i barnave antikoagulante në të njëjtën kohë me ibuprofenin, mjeku do të kryejë paraprakisht analizat për koagulimin e gjakut dhe më pas të bëjë rekomandimin përkatës.
-Nëse keni insuficiencë të rëndë të zemrës.
-Nëse jeni në tremujorin e tretë të shtatzënisë.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Dimidon nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.
Kundërindikohet përdorimi në tremujorin e fundit të shtatzënisë.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Dimidon administrohet në rrugë orale, mundësisht mbas konsumimit të vaktit ushqimor.
Doza e rekomanduar ditore për të rriturit është 800-1600 mg, të ndara në 3 deri 4 administrime.
Doza maksimale ditore është 2400 mg.

Përbërësit

ibuprofen, maize starch, pregelatinized maize starch, microcrystalline cellulose, povidone, stearic acid, colloidal anhydrous silica, sodium carboxymethylcellulose, maltodextrin, glucose monohidrate, soy lecithin, titanium dioxide, ponceau4R red, sunset yellow

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping