info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Dermodrin pomadë (difenhidraminë)

Çmimi:256.00 L

Pomadë me veprim lokal antialergjik dhe antihistaminik
20 g

Stock: Ka stok

SKU: 4763
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 g

Suitable For

,

Përshkrimi

Difenhidramina hidroklorur, substanca aktive e Dermodrin, është një agjent antihistaminik dhe antialergjik.
Qetëson kruajtjen dhe lehtëson dhimbjet në rastet e reaksioneve alergjike dhe në sëmundje të tjera të lëkurës.

Pomada Dermodrin, është emulsion vaj në ujë, dhe le një ndjesi freskie në lëkurë.
Pomada Dermodrin është formuluar vetëm për përdorim të jashtëm.
Preparat kremoz, i bardhë, krejtësisht jo irritues dhe pa aromë, fërkohet lehtësisht dhe përhapet në të gjithë lëkurën.
Efekti shfaqet menjëherë pas aplikimit të pomadës dhe zgjat 2-6 orë.

Indikacionet terapeutike:
Pomada Dermodrin përdoret për trajtimin e kruajtjes, dhimbjes lokale dhe reaksioneve të mbindjeshmërisë së lëkurës në rastet e:
– reaksioneve alergjike;
– pickimeve nga insektet;
– ekzemës, skuqjes nga prekja e hithrës, gërvishtjeve të lëkurës;
– djegieve të lehta, djegieve nga dielli;
– skuqjes dhe kruarjes së lëkurës pas ekspozimit në diell (alergji nga dielli).

Mos përdorni pomadën Dermodrin:
– nëse jeni alergjik ndaj difenhidraminës hidroklorur, antihistaminikëve të tjerë, kikirikëve, sojës ose ndonjë nga përbërësit e tjerë të këtij medikamenti;
– tek foshnjat e porsalindura dhe fëmijët nën 2 vjeç;
– në plagë të hapura ose në mukoza, në problematika specifike të lëkurës, veçanërisht në pacientët që vuajnë nga lija e dhenve, herpesi ose fruthi.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, mendoni se mund të jeni shtatzënë ose po planifikoni të keni një fëmijë, pyesni mjekun ose farmacistin tuaj për këshilla përpara se të përdorni këtë pomadë.
Pomada Dermodrin nuk duhet të përdoret në 3 muajt e parë të shtatzënisë. Gjatë pjesës së mbetur të shtatzënisë, Dermodrin duhet të përdoret vetëm pas vlerësimit të raportit përfitim/risk nga mjeku. Duhet të shmanget aplikimi në zona të mëdha, veçanërisht në lëkurën e skuqur dhe të lënduar.
Përdorimi rutinë i difenhidraminës në shtatzëni në përgjithësi nuk rekomandohet për shkak të mungesës së studimeve klinike të kontrolluara [kjo vlen veçanërisht për 2 javët e fundit të shtatzënisë].
Pomada Dermodrin nuk duhet të përdoret gjatë ushqyerjes me gji, pasi substanca aktive (difenhidramina) kalon në qumështin e gjirit.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe adoleshentët e moshës 12-18 vjeç mund të aplikojnë një shirit me pomadë 5-15 cm të gjatë (ekuivalente me 18-54 mg difenhidraminë) në zonën e prekur të lëkurës, 3-4 herë në ditë, në varësi të madhësisë së zonës që do të trajtohet.
Nuk duhet të tejkalohet doza ditore prej 300 mg difenhidraminë hidroklorur, e barabartë me 15 g pomadë Dermodrin. 300 mg është e barabartë me 3/4 e një tubi 20 g.
Për fëmijët e moshës 6 – 11 vjeç, mund të aplikohet një shirit me pomadë me gjatësi rreth 8-10 cm, 3-4 herë në ditë. Doza maksimale ditore prej 150 mg difenhidraminë nuk duhet të tejkalohet.
Për fëmijët e moshës 2 – 5 vjeç, mund të aplikohet një shirit me pomadë me gjatësi rreth 3 cm, 2-3 herë në ditë. Doza maksimale ditore prej 37 mg difenhidraminë nuk duhet të tejkalohet.
Kohëzgjatja e trajtimit duhet të jetë sa më e shkurtër që të jetë e mundur.

Përbërësit

diphenhydramine hydrochloride, methylhydroxybenzoate (0.15% g/g), peanut oil, bleached wax, cetylalcohol, hard paraffin, white Vaseline, glycerol, Hostacerin T-3, polysorbate 80, isobornyl acetate, sodium hydroxide for pH adjustment, purified water.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping