info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Hydrocutan Ointment 1%

Çmimi:555.00 L

Pomadë me hidrokortizon për përdorim lokal të jashtëm, në lëkurë.
Tub x 30 g

Stock: Ka stok

SKU: 00449082
Etiketë:

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

30 g

Suitable For

Përshkrimi

Pomada 1% Hydrocutan ka në përmbajtje hidrokortizon.
Përdoret në trajtimin e sëmundjeve inflamatore të lëkurës, në të cilat indikohet përdorimi topik i glukokortikoidëve me veprim të dobët.

Hydrocutan nuk duhet të përdoret në:
– mbindjeshmëri ndaj ndonjërit prej përbërësve të pranishëm në formulim;
– infeksione nga herpes simpleks;
– sëmundjen e lisë;
– reaksione nga vaksinimi;
– mykoza;
– proçese bakteriale në lëkurë;
– rozace;
– dermatit perioral.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nuk ka të dhëna për përdorimin e hydrocutan te gratë shtatzëna.
Hydrocutan mund të përdoret gjatë shtatzënisë vetëm në raste specifike kur mjeku e gjykon të arsyeshme.
Hydrocutan nuk duhet të përdoret gjatë ushqyerjes me gji.

Efekte të mundshme anësore:
– reaksione alergjike në lëkurë;
– atrofi e lëkurës;
– akne;
– dermatit perioral.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Gjithmonë përdorni pomadën Hydrocutan sipas udhëzimit të mjekut ose farmacistit tuaj.
Në fillim të trajtimit pomada aplikohet 2-3 herë në ditë, në shtresë të hollë, në zonën problematike të lëkurës dhe masazhohet lehtësisht.
Përpara aplikimit, lëkura duhet të pastrohet me kujdes për të parandaluar infeksionet.
Në momentin që vini re përmirësim, filloni të përdorni pomadën më rrallë.
Kohëzgjatja e trajtimit varet nga lloji i problemit, shkalla e avancimit dhe ecuria e sëmundjes.

Përbërësit

hidrokortizoni, parafinë e bardhë, vaj parafine, alkool stearik, sorbitan seskuioleat, polisorbat 80, EDTA dinatriumi, ujë i pastruar

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping