info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Aspirinë 500 mg

Çmimi:90.00 L

Medikament OTC me përmbajtje acidi acetilsalicilik (aspirinë)
Kuti x 30 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

30 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Aspirina është një anti-inflamator josteroid i grupit të salicilateve dhe ka shumë karakteristika të përbashkëta me anti-inflamatorët e tjerë josteroidë.
Ajo jep efekte anlagjezike, antipiretike, anti-inflamatore dhe antireumatike.

Indikohet:
-në dhimbje me intensitet të ulët ose mesatar me lokalizime të ndryshme;
-në uljet e temperaturës në gjendjet me ethe;
-në gjendjet inflamatore si: ethe reumatike, artrit reumatoid dhe osteoartrit.

Mos merrni aspirinë nëse:
-keni mbindjeshmëri ndaj acidit acetilsalicilik, ndaj anti-inflamatorëve të tjerë josteroidë ose ndaj përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim.
-keni hemofili dhe çrregullime të tjera të koagulimit të gjakut;
-keni ulçer peptike;
-pacienti është fëmijë nën 16 vjeç.
-keni insufiçiencë të rëbdë kardiake.

Aspirina nuk duhet marrë se bashku me pije alkoolike dhe duhet marrë gjithmonë pas ushqimit.

Shtatzënia
Njoftoni mjekun ose farmacistin tuaj nëse jeni shtatzënë ose po planifikoni të ngelni shtatzënë. Aspirina bën pjesë në barnat e kategorisë C.
Duhet përdorur me kujdes gjatë shtatzënisë dhe duhet evituar gjatë tremujorit të fundit. Mund të shkaktojë hemorragji, vonesë dhe ngadalësim të lindjes, mbyllje intrauterine të duktusit arterioz dhe kernikterus te të porsalindurit.

Ushqimi me gji
Salicilatet eleminohen me qumështin e gjirit, prandaj është më mirë të evitohet konsumimi gjatë ushqyerjes me gji.

Efekte të mundshme anësore
Ndër efektet anësore më të shprehura përmendim:
-çrregullime gastro-intestinale ose të përzjera;
-ulçera me hemorragji të fshehta (ndonjëherë edhe hemorragji serioze);
-hemorragji për shkaqe të ndryshme;
-çrregullime të të dëgjuarit;
-rritje e kohës së koagulimit.

Ky është një medikament OTC, që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Për veprimin analgjezik, antipiretik dhe anti-inflamator doza e zakonshme është 300 mg-1 g, 3-4 herë në ditë (në varësi të nevojave individuale të secilit pacient).
Në çrregullimet reumatike akute, mund të përdoren 4-8 g në ditë.
Doza përcaktohet gjithmonë nga mjeku.

Përbërësit

acid acetil salicilik, karboksimetil celulozë natriumi, acid tartrik, celulozë mikrokristalore, amidon, glikolat natriumi i amidonit, acid stearik, talk

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping