info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Angelini Tantum Verde Spray 0.15%

Çmimi:695.00 L

Spraj për fytin me veti anti-inflamatore dhe antiseptike
30 ml

Stock: Ka stok

SKU: 004490160
Etiketë:

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

30 ml

Suitable For

,

Përshkrimi

Përbërësi aktiv i këtij preparati është hidrokloruri i benzidaminës, një substancë me efekt të lehtë anestezik, me veti anti-inflamatore, frenuese të dhimbjes dhe dezinfektues.
Produkti indikohet:
-për trajtimin e inflamacionit në zgavrën e gojës dhe të fytit të shoqëruara me dhimbje (si p.sh. aftet, inflamacion i nazo-faringut, inflamacion i mukozës në zgavrën e gojës, inflamacion i mishrave të dhëmbëve);
-si terapi mbështetëse pas ndërhyrjeve dentare dhe operacioneve në kavitetin oral ose në fyt, nëse rekomandohet nga mjeku.

Tantum Verde Spray 0.15% është i formuluar që të përdoret nga pacientë të rritur dhe fëmijë mbi 6 vjeç. Produkti është veçanërisht i përshtatshëm për ata pacientë që kanë vështirësi për të bërë gargarë.
Ju duhet të flisni me një mjek nëse nuk ndiheni më mirë ose nëse ndiheni më keq pas 7 ditësh trajtimi.

Mos përdorni Tantum Verde Spray 0.15% nëse jeni alergjik ndaj substancës aktive ose ndonjë prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim.

Paralajmërimet dhe masat paraprake
Përdorimi afatgjatë i produktit mund të çojë në zhvillimin e mbindjeshmërisë dhe për këtë arsye rekomandohet që produkti të përdoret vetëm për aq kohë sa nevojitet për trajtim. Në rast të mbindjeshmërisë, ndërpriteni trajtimin.
Inflamacioni i mishrave të dhëmbëve mund të jetë një simptomë e çrregullimit dentar dhe kështu një vizitë tek dentisti mund të jetë e dobishme në rast të mungesës së efektit të produktit.

Shtatzënia, ushqyerja me gji dhe fertiliteti
Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, mendoni se mund të jeni shtatzënë ose po planifikoni të keni një fëmijë, këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të merrni këtë medikament.
Produkti mund të përdoret gjatë shtatzënisë vetëm kur mjeku e gjykon të arsyeshëm përdorimin e tij.
Kalimi i hidroklorurit të benzidaminës në qumështin e gjirit nuk mund të përjashtohet, kështu që produkti nuk duhet të përdoret gjatë ushqyerjes me gji.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç: Aplikoni 4-8 shkrepje në fyt, 2-6 herë në ditë.
Fëmijët nga 6-12 vjeç: Aplikoni 1-3 shkrepje në fyt, 2-6 herë në ditë.

Intervali kohor midis 2 dozave duhet të jetë të paktën 1.5-3 orë.

Udhëzime për përdorimin:
1. Kthejeni kanulën në pozicion vertikal.
2. Vendoseni kanulën në gojë dhe mundohuni që të jetë në drejtim të zonës së inflamuar.
3. Ushtroni presion në pjesën e sipërme të pompës aq herë sa doza do aplikoni. Mbani frymën gjatë aplikimit.
4. Herën e parë të përdorimit bëni disa shkrepje derisa të fillojë të dalë solucioni.
Nëse mbas 7 ditësh përdorimi nuk keni asnjë përmirësim, ose keni përkeqësim këshillohuni me mjekun tuaj.
Mos e përdorni më shumë se 14 ditë pa u këshilluar me mjekun.

Përbërësit

benzydamini hydrochloridum 0.15, glycerol, ethanol 96%, saccharine, sodium hydrogencarbonate, methylparaben (E218), mint flavour, polysorbate 20, purified water

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping