info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Actonorm Gel

Çmimi:530.00 L

Solucion oral që neutralizon aciditetin e stomakut
200 ml

Stock: Ka stok

SKU: 2067
Etiketa: , , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

200 ml

Suitable For

,

Përshkrimi

Actonorm Gel është një trajtim oral i sigurt dhe efikas, i cili bën pjesë në antiacidet që përmbajnë jo vetëm alumin dhe magnez, por edhe një përbërës shtesë siç është dimetikoni i aktivizuar. Hidroksidi i aluminit dhe ai i magnezit kanë veprim të butë dhe të zgjatur, prandaj janë të përshtatshëm për të neutralizuar aciditetin e shtuar të stomakut dhe përdoren kështu si antiacide.
Prania e dimetikonit të aktivizuar në një antiacid të tipit Actonorm Gel, i jep preparatit vetinë që të lehtësojë ndjesinë e fryrjes nga gazrat (antiflaltulent) dhe të lehtësojë spazmat klonike të diafragmës.

Actonorm Gel mund të përdoret nga personat që kanë probleme me :
-Hiperaciditetin gastrik.
-Ulçerën e stomakut dhe duodenit.
-Gastritin.
-Refluksin ezofageal.
-Çrregullimin e tretjes (dispepsia).

Ky medikament nuk duhet përdorur nga individë që janë të ndjeshëm ndaj secilit prej përbërësve të këtij formulimi.
Kërshillohuni me mjekun tuaj para përdorimit të këtij medikamenti në rast se vuani nga sëmundje të veshkave.
Nuk është i këshillueshëm përdorimi i këtij medikamenti gjatë muajve të parë të shtatëzanisë, me përjashtim të rasteve që këshillohen nga vetë mjeku.

Actinorm mund të përdoret gjatë ushqyerjes me gji, kur është i nevojshëm.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Rekomandohen dozat e mëposhtme:
-Fëmijët 1-12 vjeç: një lugë çaji (5 ml), një deri në dy herë në ditë.
-Të rriturit, të moshuarit dhe fëmijët mbi 12 vjeç: një lugë çaji (5 ml) , tre deri në katër herë në ditë.

Pihet gjithmonë pas buke dhe në darkë para fjetjes.

Actonorm nuk është i përshtatshëm për t’u përdorur nga fëmijët nën 1 vjeç.
Nëse simptomat vazhdojnë dhe mbas 7 ditësh trajtimi këshillohuni me mjekun tuaj, për vazhdimin ose jo të këtij medikamenti.

Përbërësit

aluminium hydroxide 220mg, magnesium hydroxide 200mg, simeticone 25mg, sorbitol solution, sodium saccharin, methyl, ethyl, propyl and butyl parahydroxybenzoates, propylene glycol, peppermint oil,buttermint flavouring and water.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping