info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Gastren Chewable Tablets

Çmimi:487.68 L

Tableta të përtypshme që pakësojnë aciditetin e stomakut
Kuti x 48 tableta të përtypshme

Stock: Ka stok

SKU: 004492335
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

48 tableta të përtypshme

Suitable For

Përshkrimi

Gastreni përmban 680 mg karbonat kalciumi dhe 80 mg karbonat magnezi.

Në sëmundjet që kërkojnë pakësimin e acidit gastrik, lehtëson simptomat e mëposhtme:
-Djegie dhe dhimbje retrosternale (ndjesi djegieje dhe dhimbjeje që fillon në stomak dhe ngjitet deri në fyt)
-Ankesat gastrike të lidhura me urthin dhe prodhimin e acidit.
-Ankesat që lidhen me ulçerën gastrike dhe duodenale.

Mos përdorni Gastren nëse:
-Keni mbindjeshmëri ndaj ndonjërit prej përbërësve të këtij formulimi,
-Niveli juaj i kalçiumit në gjak është i lartë dhe/ose nëse keni simptoma që mund të shfaqen gjatë zhvillimit të llojeve të kancerit të quajtura sindroma paraneoplazike, mbi-funksionim të gjëndrës paratiroide, tepricë të vitaminës D,
– Keni funksion të dëmtuar të veshkave,
– Keni gurë në veshka,
-Niveli juaj i fosfatit në gjak është i ulët,
-Keni nivele të larta të kalçiumit në urinë.

Shtatzënia
Konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të merrni këtë medikament.
Gastreni mund të përdoret në mënyrë gjatë shtatzënisë në dozat e rekomanduara.
Megjithatë kini kujdes kur përdorni Gastren gjatë shtatzënisë. Shmangni përdorimin në doza të gjata dhe të larta. Mos e tejkaloni dozën maksimale të rekomanduar ditore.
Nëse merrni vesh që jeni shtatzënë gjatë trajtimit me Gastren, konsultohuni menjëherë me mjekun ose farmacistin tuaj.
Ushqyerja me gji
Konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të merrni këtë medikament.
Gastren mund të përdoret gjatë ushqyerjes me gji në dozat e rekomanduara.
Shmangni përdorimin në doza të larta dhe për kohë të gjatë.

Si të gjitha medikamentet e tjera, edhe Gastren mund të japë efekte anësore.
Nëse ndodh ndonjë nga efektet e mëposhtme, ndërprisni përdorimin e Gastren dhe informoni menjëherë mjekun tuaj:
-Enjtje e duarve, këmbëve, kyçeve, fytyrës dhe buzëve ose enjtje e gojës ose e fytit që sjell vështirësi në gëlltitje ose frymëmarrje,
-Skuqje,
-Skuqje e shoqëruar dhe me enjtje.

Efekte të tjera anësore:
-Të përzjera, të vjella, dobësi muskulore, çrregullim të ritmit kardiak, hipotension, ulje të reflekseve, dhimbje kockash, kapsllëk, dhimbje stomaku (veçanërisht në pacientët me insuficiencë renale).
-Shqetësime gastrike,
-Tek pacientët me sindromën qumësht-alkali: Humbje e shijes, kalçifikim, lodhje kronike, dhimbje koke, mungesë oreksi, përgjumje pas ngrënies, përgjumje (tek pacientët me sindromën qumësht-alkali).

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Përveç rasteve kur mjeku juaj e rekomandon ndryshe, të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç mund të konsumojnë Gastren edhe 3 herë në ditë, si dhe 1-2 tableta para gjumit.
Nuk duhet të konsumoni më shumë se 11 tableta në ditë.
Mund të merrni 1 ose 2 tableta për ndjesinë e djegies dhe/ose dhimbjes në stomak.
Nuk rekomandohet përdorimi tek fëmijët më të vegjël se 12 vjeç.

Përbërësit

680 mg calcium carbonate (E170) and 80 mg magnesium carbonate (E504).
Powdered sugar, mannitol, copovidone, sodium saccharin, talc, mint flavor, magnesium stearate.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping