info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Zaditen 1 mg

Çmimi:521.33 L

Tableta me përmbajtje ketotifeni, me veti antialergjike
Kuti x 30 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

30 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Lënda aktive është ketotifen. I përket grupit të barnave që kanë aktivitet anti-alergjik dhe përdoret për trajtimin e gjendjeve alergjike si rinitit.

Mos merrni Zaditen:
– Nëse jeni alergjik ndaj ketotifenit ose ndonjërit prej përbërësve të tjerë të këtij medikamenti.
– Nëse vuani nga epilepsia.
– Nëse jeni duke marrë ndonjë medikament oral që trajton diabetin.
– Nëse jeni duke ushqyer me gji.

Tregojini mjekut ose farmacistit nëse jeni duke marrë, keni marrë kohët e fundit ose mund të merrni ndonjë medikament tjetër.
– Nëse jeni duke marrë ndonjë medikament oral për diabetin.
– Nëse jeni duke marrë ndonjë medikament për astmën.
– Nëse jeni duke marrë ndonjë medikament për të trajtuar pagjumësinë, ankthin ose depresionit.
– Nëse jeni duke marrë antihistaminikë, për të trajtuar reaksionet alergjike si kruajtje, skuqje ose rrjedhje hundësh.
– Nëse jeni duke marrë ndonjë antikoagulant për të reduktuar aftësinë e gjakut për t’u mpiksur.

Shtatzënia, ushqyerja me gji dhe fertiliteti
– Pyesni mjekun ose farmacistin tuaj pëpara përdorimit të këtij medikamenti.
– Nuk rekomandohet marrja e Zaditen gjatë shtatzënisë. Nëse mbeteni shtatzënë gjatë kohës që merrni Zaditen, këshillohuni menjëherë me mjekun tuaj.
– Ketotifeni ekskretohet në qumështin e gjirit; prandaj nënat që marrin Zaditen nuk duhet të ushqejnë me gji.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Gjithmonë merrni këtë medikament saktësisht siç ju ka thënë mjeku ose farmacisti juaj. Kontrolloni me mjekun ose farmacistin tuaj nëse nuk jeni të sigurt.
– Mjeku juaj do t’ju tregojë se sa tableta duhet të merrni dhe kur t’i merrni ato. Është e rëndësishme që të ndiqni me përpikëri udhëzimet e mjekut tuaj dhe të mos e ndryshoni kurrë dozën vetë, sado mirë që ndiheni.
– Pyesni mjekun ose farmacistin tuaj nëse nuk jeni të sigurt se sa tableta duhet të merrni ose kur t’i merrni ato.
– Tabletat duhet t’i merrni me ushqim.
– Mos e ndërprisni marrjen e Zaditen nëse nuk ju thotë mjeku, sado mirë që ndiheni. Ndërprerja e trajtimit duhet të bëhet gradualisht gjatë një periudhe 2 deri në 4 javë.
-Tableta pihet siç është e shoqëruar me një gotë me ujë.

Doza e zakonshme është:
Të rriturit dhe të moshuarit: 1 mg (1 tabletë) dy herë në ditë me ushqim. Nëse është e nevojshme, doza mund të rritet në 2 mg (2 tableta) dy herë në ditë.

Përdorimi tek fëmijët: Për fëmijët më të vegjël, të cilët nuk mund të gëlltisin tableta ose ku doza e kërkuar nuk mund të administrohet duke përdorur tableta, disponohet Solucioni Oral Zaditen 1mg/5ml.
Dozimi për fëmijët 2 deri në 3 vjeç: 0,05 mg (=0,25 ml tretësirë ​​orale Zaditen 1 mg/5 ml) për kilogram peshë trupore dy herë në ditë (mëngjes dhe mbrëmje).
Fëmijët mbi 3 vjeç dhe adoleshentët: 1 mg (=5 ml tretësirë ​​orale Zaditen 1 mg/5 ml, ose 1 tabletë) dy herë në ditë me ushqim.

Përdorimi tek të moshuarit: Nuk ka të dhëna se pacientët e moshuar kërkojnë doza të ndryshme ose shfaqin efekte anësore të ndryshme nga pacientët më të rinj.
Pacientët që dihet se qetësohen lehtë duhet të fillojnë trajtimin me 0,5 deri në 1 mg (gjysmë tablete deri në 1 tabletë) gjatë natës për ditët e para.

Përbërësit

ketotifen (as the hydrogen fumarate), magnesium stearate, maize starch, pregelatinized maize starch and lactose monohydrate.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping