info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Cetirizina ABC 10 mg (cetirizinë)

Çmimi:363.00 L

Medikament OTC që vepron kundër simptomave të alergjisë
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 5557
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Cetirizina ABC është një medikament që përmban si lëndë aktive dihidrokloridin e cetirizinës, një medikament antihistaminik, me veprim antialergjik dhe derivat i piperazinës.
Dihidrokloridi i cetirizinës përdoret tek të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjeç:
-për trajtimin e simptomave nazale dhe okulare të shkaktuara nga riniti alergjik;
-për trajtimin e simptomave të shkaktuara nga urtikaria idiopatike kronike.

Mos përdorni cetirizinë nëse:
-keni mbindjeshmëri nga cetirizina apo nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë në formulim, nga hidroksizina apo nga derivatet e piperazinës.
-keni një filtrim të kreatinës nën 10 ml/min, pra nëse keni dëmtim të rëndë të veshkave.

Në sajë të vetive farmakokinetike, farmakodinamike dhe profilit të sigurt, nuk janë vënë re ndërveprime të këtij bari. Në studimet e shumta ku është bashkë-administruar me barna të tjerë nuk janë vënë re ndërveprime.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të çdo medikamenti.
Përdorimi i cetirizinës gjatë shtatzënisë duhet të shmanget.
Nëse jeni duke ushqyer me gji, mos përdorni Cetirizinë, pasi eleminohet në qumështin e gjirit.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Rekomandohen dozat e mëposhtme:
-Fëmijët nga 6 deri në 12 vjeç mund të konsumojnë 5 mg dy herë në ditë (një gjysmë tabletë dy herë në ditë).
-Të rriturit dhe adoleshentët mbi 12 vjeç mund të konsumojnë 10 mg një herë në ditë (1 tabletë).
Tabletat duhet të gëlltiten me një gotë ujë.

Përbërësit

cetirizine, lactose monohydrate, microcrystalline cellulose, colloidal anhydrous silica, magnesium stearate, sodium starch glycolate.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping