info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Agelmin 10 mg (cetirizinë)

Çmimi:412.40 L

Medikament OTC që vepron kundër simptomave të alergjisë
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 002764
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Agelmin përmban dihidroklorid cetirizine, i cili i përket një grupi barnash të quajtura antihistaminikë.
Cetirizina përdoret tek të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjeç për:
-të lehtësuar simptomat që lidhen me rinitin alergjik sezonal dhe kronik, si: tështimat, hundët e irrituara, hundët e bllokuara, kruarjen, skuqjen dhe lotimin e syve.
-të lehtësuar simptomat e urtikaries idiopatike kronike (enjtje, skuqje dhe kruarje e lëkurës).

Mos përdorni Agelmin nëse:
-keni probleme të rënda të veshkave (dëmtim i rëndë i veshkave me filtrim të kreatininës më pak se 10ml/min).
-jeni alergjik nga lëndës aktive apo ndonjërës nga lëndët ndihmëse të pranishme në formulim, nga derivatet e piperazinës apo hidroksizinës.
-keni probleme të rralla të trashëguara të intolerancës ndaj galaktozës, mungesës së laktazës LAPP ose keqabsorbimit të glukozë-galaktozës.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nuk sugjerohet përdorimi i Agelmin gjatë shtatzënisë.
Duke qënë se cetirizina ekskretohet në qumështin e gjirit, administrimi i Agelmin gjatë ushqyerjes me gji është i kundërindikuar.

Ushqimi nuk ndikon ndjeshëm në përthithjen e cetirizinës.

Si të gjitha barnat dhe cetirizina mund të shkaktojë efekte anësore, dhe pse jo të gjithë njerëzit i manifestojnë ato.
Ndër efektet anësore më të zakonta përmendim:
-lodhje;
-tharje e gojës;
-të vjella;
-diarre;
-dhimbje koke;
-përgjumje.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Me përjashtim të rasteve kur mjeku e ka këshilluar ndryshe, përdorni Agelmin siç është e specifikuar në fletë-udhëzues.
Ju lutemi ndiqni këto udhëzime; përndryshe Ceteris mund të mos jetë plotësisht efektiv.

Rekomandohen dozat e mëposhtme:
-Fëmijët nga 6 deri në 12 vjeç mund të konsumojnë 5 mg dy herë në ditë (një gjysmë tabletë dy herë në ditë).
-Të rriturit dhe adoleshentët mbi 12 vjeç mund të konsumojnë 10 mg një herë në ditë (1 tabletë).
-Pacientët me dëmtim të moderuar të veshkave mund tw konsumojnë 5 mg një herë në ditë.
Tabletat duhet të gëlltiten me një gotë lëng.

Përbërësit

dihidroklorur cetirizine, monohidrat laktoze, misër pluhur, polividon, stearat magnezi, hipromelozë, dioksid titani, celulozë etilike, etil ftalat

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping