info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Ofertë!

Aptamil Pregomin Allergy Digestive Care

Çmimi:2,800.00 L 2,520.00 L -10%

Qumësht për fëmijë që shfaqin reaksion alergjik ndaj qumështit të lopës.

400g

Stock: Ka stok

SKU: ML018
Etiketa: , , , , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Suitable For

Lactose Gluten

Mosha

,

Përshkrimi

Qumështi i gjirit është qumështi më i përshtatshëm për të porsalindurit. Përmban të gjitha vlerat ushqyese, të nevojshme për zhvillimin infantil dhe një sistem imunitar të shëndetshëm.
Në rastin kur ushqyerja me gji nuk është e mundur, ose qumështi i gjirit i pamjaftueshëm, atëherë mund të përdoret qumështi formulë.

Aptamil Allergy Digestive Care është formulë e kompletuar, e përgatitur për fëmijë që vuajnë nga alergjia ndaj qumështit të lopës dhe malabsorbimi.

Qumështi i lopës shkakton alergji tek 2-7% e fëmijëve.

Simptomat e shkaktuara si pasojë e alergjisë nga qumështi i lopës (CMPA) zakonisht ndodhin brenda javës nga momenti i dhënies.

Përfshijnë sisteme të ndryshme organesh: kryesisht lekurën, sistemin gastrointestinal dhe respirator.

Pjesa më madhe e fëmijëve me alergji nga qumështi i lopës kanë dy ose më shume simptoma. Këta fëmijë mund të ndahen në dy nëngrupe, kjo në varësi të organit ku shfaqet reaksioni dhe kur shfaqet fillimisht reaksioni alergjik.

Përmban proteina të hirrës gjerësisht te hidrolizuara.

Me shije më të këndshme se sa një formulë me bazë kazeine të hidrolizuar.

Lehtëson absorbimin dhe ofron benefite tek fëmijët që vuajnë nga malabsorbimi.

Alergjenë: qumështi, peshku.

Ushqim për qëllime të vecanta mjekësore.

Jepet me këshillën dhe nën vëzhgimin e mjekut.

Përdorimi
 1. Lani duart dhe sterilizoni të gjitha mjetet.
  2. Zjeni ujin, lejeni të ftohet deri në 40° dhe matni sasinë e ujit që duhet
  (sipas udhëzimit) në shishen e sterilizuar.
  3. Përdorni vetëm lugën dozuese brenda kutisë. Për të matur saktë pluhurin sheshoni sasinë e tij me një thikë të pastër.
  4. Shtoni sasinë e duhur të pluhurit në shishe sipas udhëzimeve.
  5. Mbylleni shishen dhe tundeni fort, vertikalisht për 10 sekonda. Lëvizja rrotulluese nuk mjafton.
  6. Ftojeni në ujë të rrjedhshëm. Kontrolloni temperaturën e qumështit tek kyci i dorës (rreth 37°). Ushqejeni femijën menjëherë brenda 1 ore.
Përbërësit

Përbërësit në 100 ml ushqim të përgatitur
Energji 276kj /66kcal ; Yndyrna 3,4g,prej të cilave: (të ngopura 2,1 g, të pangopura me lidhje njëfishe 0.70g, të pangopura me lidhje shumëfishe 0.60g), Acid linoleik (LA) 439mg, α-Acid linoleik(ALA) 54mg, Arachidonic acid (AA) 17mg, Dokosahekzanoik acid (DHA) 17mg, Zinxhir i mesëm trigliceridesh (MCT) 1.7 g; Karbohidrate 7.2g prej të cilave: (sheqerna 1.1g, polyole laktoze 0.05g, inositol 7.3mg); Fibra 0g; Proteina² 1.8g, Proteina hirre 1.8g; Kripëra 0.05g; Vitaminë A 59μg, Vitaminë D 1.7μg, Vitaminë E 1.2mg TE, Vitamine K 4.4μg, Vitaminë C 9.3mg, Vitaminë B1 0.07mg, Vitaminë B2 0.14mg, Vitaminë B3 0.43mg, Vitamine B6 0.05mg, Folate14 μg, Vitaminë B12 0.16μg, Biotin 1.7μg, Acid Pantotenik 0.54mg, Minerale; Natrium 22mg, Kalium 75mg, Klorid 43mg, Kalcium 76mg, Fosfor 47mg, Magnez 5.1mg, Hekur 0.72mg, Zink 0.67mg, Bakër 0.05mg, Mangan0.003mg, Fluorur < 0.006mg, Molibden < 5.9 μg, Selen 2.9μg, Krom < 5.9 μg, Jod 13μg: Lëndë ushqyese të tjera: L-karnitinë 2.1mg, Kolinë 19mg, Taurinë 5.4mg, Nukleotide 2.3mg.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping