info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Kardiospir 100 mg (aspirinë)

Çmimi:80.00 L

Medikament OTC me veti antiagregante
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 555/105
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Kardiospir përmban acid acetilsalicilik, një bar anti-inflamator josteroid me veti anti-inflamatore, antipiretike dhe analgjezike.
Acidi acetilsalicilik (aspirina) kur merret në dozën 100 mg shfaq veti antiagregante, pra ndalon agregrimin e trombociteve.

Kardiospiri indikohet të përdoret në:
-Parandalimin e sëmundjeve cerebrovaskulare ose infarktit të miokardit (si pasojë e efektit antiagregant);
-Anginën e paqëndrueshme (një sëmundje e zemrës e shoqëruar me dhimbje gjoksi edhe kur jeni duke ndenjur;
-Goditjet minore në tru (goditje ishemike cerebrale përfshirë dhe ishemitë për kohë të shkurtër).

Mos përdorni Kardiospir nëse:
-jeni alergjik nga acidi acetilsalicilik ose nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë në formulim;
-vuani nga hemofilia apo sëmundje të tjera të gjakut;
-jeni nën 12 vjeç, pasi ekziston mundësia e shfaqjes së sindromit Reye.

Kardiospir nuk duhet të konsumohet njëkohësisht me pije alkoolike.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nëse jeni shtatzënë ose jeni duke planifikuar për një shtatzëni, këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të këtij medikamenti. Duhet të përdoret me shumë kujdes gjatë shtatzënisë, dhe duhet të evitohet gjatë tremujorit të fundit, pasi mund të shkaktojë hemorragji, vonesë në lindje etj.
Salicilatet eleminohen me qumështin e gjirit, prandaj duhet të evitohet sa më shumë të jetë e mundur marrja e tyre gjatë gjidhënies.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Pijeni këtë medikament ekzaktësisht siç e ka rekomanduar mjeku juaj.
Tabletat duhet të pihen siç janë (nuk duhet të përtypen apo thërrmohen), të shoqëruara me një gotë me ujë (200 -250 ml ujë).
Konsumoni tabletat Kardiospir gjatë ose pas vaktit ushqimor.
Këshillohet të konsumohet 1 tabletë në ditë.

Përbërësit

Acid acetilsalicilik, Celulozë mikrokristalore, Karboksimetilcelulozë natriumi, Amidon i prexhelatinizuar, Dioksid silici koloidal, Amidon natriumi glukolat, Acid stearik, Akril Eze Portokalli (ngjyrues) dhe Opadry YS.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping