info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Helmintox 125 mg/ 2.5 ml (pirantel)

Çmimi:255.70 L

Medikament OTC për trajtimin e disa parazitëve të zorrës
15 ml

Stock: Ka stok

SKU: 5461
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

15 ml

Suitable For

Përshkrimi

Piranteli është një medikament që vepron kundër disa parazitëve të zorrës.
Indikohet në trajtimin e disa parazitozave si: askaride, oksiure dhe ankilostoma.

Mos përdorni Helmintox shurup nëse:
-jeni alergjik ndaj pirantelit ose ndonjërit prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim;
-jeni alergjik ndaj kikirikut dhe/ose sojës.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Ky bar do të përdoret gjatë shtatzënisë vetëm në rastet kur është domosdoshmërisht i nevojshëm, dhe mjeku juaj gjykon që duhet përdorur.
Nëse zbuloni se jeni shtatzënë gjatë trajtimit me Helmintox këshillohuni menjëherë me mjekun tuaj, pasi vetëm ai mund të vendosë nëse do e vazhdoni trajtimin apo jo.
Shmangeni përdorimin e këtij medikamenti gjatë ushqyerjes me gji.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Gjithmonë përdoreni këtë medikament siç e ka përshkruar mjeku juaj.
Rekomandohen dozat e mëposhtme:
a) Oksiuriazë dhe askaridazë:
Dozimi më i zakonshëm është 10 mg/kg deri në 12 mg/kg si një dozë e vetme tek të rriturit dhe fëmijët. Në oksiuridazë për të ndaluar riinfektimin duhet të merret një dozë e dytë 3 javë mbas të parës. Gjithashtu duhet të merren masa të rrepta në lidhje me higjienën: larja për ditë e zonës rreth anusit, pastrimi i thonjve disa herë në ditë, ndërrimi i rregullt i pizhameve dhe të brendshmeve. Anëtarët e familjes që janë në kontakt gjithashtu duhet të trajtohen me këtë medikament.
b) Ankilostomiazë:
Në zonat endemike, në rast të infektimit të Necator Americanus ose Ankilostoma duodenale e rëndë, dozimi është 20 mg/ kg peshë në ditë.
Në rast të infektimit me Ankilostomë duodenale mesatare, një dozë prej 10 mg/ kg si një dozë e vetme është e mjaftueshme.

Përbërësit

embonat pirantel, sorbitol i lëngshëm i kristalizueshëm, glicerol, polisorbat 80, lecitinë soje, povidon, acid citrik i anhidruar, benzoat natriumi, emulsion silikoni, aromë karameli, silikat i aluminit, silikat i magnezit, ujë i pastruar

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping