info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Brufen 400 mg bustinë (ibuprofen)

Çmimi:320.00 L

Bustina me përmbajtje ibuprofeni në dozën 400 mg
Kuti x 20 bustina

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

20 bustina

Suitable For

Përshkrimi

Përbërësi aktiv: ibuprofen

Indikimet
Brufeni indikohet për efektet analgjezike dhe anti-inflamatore në trajtimin e artritit reumatoid (përfshihet dhe artriti reumatoid Juvenil ose sëmundja Still), osteoartritit, spondilit ankilozant ose artropati të tjera jo reumatizmale.
Në trajtimin e sëmundjeve reumatike jo-artikulare, Brufeni indikohet në rastet e kapsulitit (ngrirja e shpatullës), bursitit, tendinitit, dhimbjes së mesit, ndrydhjet apo sforcimet.
Brufeni për shkak të efektit analgjezik indikohet të përdoret në rastet e dhimbjeve të lehta në të moderuara si dhimbje menstruale, dhimbje dhëmbi, dhimbje koke, migrenë.

Kundërindikimet
Brufeni kundërindikohet të përdoret tek pacientët që kanë mbindjeshmëri nga lënda aktive apo lëndët ndihmëse.
Nuk duhet të përdoret nga persona që kanë patur më herët reaksion mbindjeshmërie nga ibuprofeni, aspirina ose anti-inflamatorë jo-steroidë të tjerë.
Brufeni kundërindikohet te personat që kane histori të perforimit ose hemorragjive gastro-intestinale, të lidhura me marrjen e anti-inflamatorëve josteroidë të tjerë. Brufeni nuk duhet të përdoret te pacientët me ulçer aktive, ulçer të përsëritur ose që kanë hemorragji gastro-intestinale.
Brufeni nuk duhet të merret nga personat që bëjnë shpesh episode hemorragjie.
Ai është i kundërindikuar te personat me insufiçencë kardiake, insufiçencë hepatike apo renale.
Kundërindikohet të përdoret në tremujorin e tretë të shtatzënisë.

Brufeni eleminohet në sasi të vogël në qumështin e gjirit, prandaj nëse është e mundur përdorimi i tij gjatë ushqyerjes me gji duhet të shmanget.

Efektet anësore
Si të gjithë barnat e tjerë dhe Brufen mund të çojë në shfaqjen e efekteve anësore dhe pse jo të gjithë i manifestojnë ato.
Ndër efektet anësore më të shprehura përmendim:
a) efektet në traktin gastro-intestinal: ulçerë peptike, perforim, hemorragji gastro-intestinale në disa raste dhe fatale mund të ndodhin. Të përzjera, të vjella, diarre, fryrje, konstipacion, dispepsi, dhimbje abdominale, melaena, hemorragji intestinale, gastrit, ulçer duodenale, ulçer gastrike janë vënë re të ndodhin.
b) efektet në sistemin imunitar: janë shfaqur reaksione mbindjeshmërie mbas konsumimit të AIJS-ve. Konsistojnë në reaksione alergjike jospecifike dhe anafilaktike, reaksione në traktin respirator (astmë e rënduar, bronkospazma, dispne), çrregullime në lëkurë (kruarje, urtikarie, purpur, angioedemë dhe shumë rrallë eritemë multiformë, sindroma Steven-Johnson dhe nekrozë epidermale).
c)efekte në sistemin kardiovaskular dhe vaskular: edemë, hipertension, insufiçencë kardiake.

Ibuprofeni metabolizohet në mëlçi dhe eleminohet nëpërmjet veshkës.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Përdoreni këtë medikament siç është përshkruar në fletëudhëzuesin që gjendet në paketim ose siç e ka rekomanduar mjeku juaj.

Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç:
Merrni një bustinë 400 mg si një dozë të vetme ose deri në 3 herë në ditë kur është e nevojshme, me një interval midis dozave 4-6 orë.
Marrja e më shumë se 400 mg ibuprofen nuk e përmirëson efektin analgjezik.
Mos merrni më shumë se 3 bustina (1200 mg) në 24 orë.

Personat që kanë probleme me veshkat:
Nëse keni probleme me veshkat ose mëlçinë, mjeku do rekomandojë dozën që duhet të merrni. Ajo do jetë doza më e vogël e mundshme.

Të moshuarit (mbi 65 vjeç)
Nëse jeni mbi 65 vjeç, mjeku do rekomandojë dozën që ju do merrni. Ajo do jetë doza më e ulët e mundshme.

Me qëllim që të arrihet një veprim i shpejtë, medikament duhet të merret me stomakun bosh. Te personat me stomak të ndjeshëm rekomandohet të merret pas ushqimit.
Tresni bustinën në një gotë me ujë në temperaturë ambjenti. Përzjeheni deri në tretje të plotë dhe më pas pijeni.
Ka shije portokalli.

Përbërësit

Ibuprofen, Anhydrous sodium carbonate, Croscarmellose sodium,Malic acid, Microcrystalline cellulose, Sodium saccharin, Sodium hydrogen carbonate 14 of 14, Sucrose, Povidone, Orange flavour, Sodium laurilsulfate.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping