info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Profarma Analginë 500 mg (metamizol)

Çmimi:108.00 L

Medikament OTC që përdoret për të pakësuar dhimbjet dhe ulur temperaturën
Kuti x 30 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

30 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Analginë përmban metamizol natriumi, me efekt analgjezik dhe antipiretik të theksuar dhe efekt anti-inflamator të dobët.
Analgina ka dhe një efekt spazmolitik në muskulaturën e lëmuar të mitrës, tëmthit dhe të rrugëve urinare.
Frenon sintezën e prostaglandinave me anë të frenimit të ciklooksigjenazës.

Veprimi analgjezik qëndror i detyrohet frenimit të aktivitetit të adenilatciklazës.
Indikohet në gjendje të rënda ose rezistente me dhimbje ose temperaturë.
Metamizoli sodik përthithet shpejt dhe plotësisht pas përdorimit nga goja.
Përqëndrimi plazmatik maksimal arrihet pas një ore. Lidhet pjesërisht me proteinat plazmatike dhe metabolizohet në mëlçi.

Mos merrni Analginë në qoftë se:
– jeni alergjik ndaj metamizolit të natriumit, ndaj rrjedhësve të tjerë të pirazolonit ose pirazolidinave; ndaj ndonjërit prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim.
– keni preçedentë të agranulocitozës, të shoqëruar me përdorimin e pirazoloneve;
– keni funksion të komprometuar të palcës së kurrizit (p.sh. pas terapisë me citostatikë) ose patologji të sistemit hemopoetik, si granulocitopeni;
– ju është shkaktuar bronkospazmë ose reaksione të tjera anafilaktike (p.sh. urtikarie, rinit, angioedemë) nga analgjezikët jo-opioidë (p.sh. salicilate, paracetamol, diklofenak, ibuprofen, indometacinë, naproksen);
– vuani nga ndonjë sëmundje metabolike (pamjaftueshmëri e glukozë -6-fosfat dehidrogjenazës, porfiri hepatike);
– jeni shtatzënë;
– pacienti është fëmijë më i vogël se 3 vjeç.
– Nuk duhet të administrohet si injeksion tek pacientët me hipotension ose që kanë paqëndrueshmëri të qarkullimit.
– Nuk duhet përdorur bashkë me klorpromazinën sepse shkakton hipotermi dhe insuficiencë renale.
Në qoftë se mendoni se keni ndonjë nga gjendjet e përmendura më sipër, mos e merrni barin.
Këshillohuni fillimisht me mjekun tuaj dhe ndiqni këshillat e dhëna.

Shtatzënia
Kategoria B.
Nuk rekomandohet përdorimi gjatë tremujorit të parë dhe të tretë të shtatzënisë, ndërsa në tremujorin e dytë mund të administrohet vetëm nëse përfitimi i mundshëm e tejkalon riskun potencial.
Ushqimi me gji
Metabolitët e Analginës kalojnë në qumështin e gjirit, prandaj ky bar nuk duhet përdorur gjatë periudhës së ushqyerjes së foshnjes me gji.
Nëse merrni Analginë, duhet të kalojnë të paktën 48 orë përpara se të ushqeni foshnjen me gji.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe fëmijët mbi 15 vjeç mund të marrin 1 tabletë, 1-4 herë në ditë.
Doza maksimale ditore është 3 g.

Përbërësit

metamizol natriumi, laurilsulfat natriumi, glikolat natriumi i amidonit, stearat magnezi, talk

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping