Superushqimet – mëso më shumë rreth tyre

Sot, gjithnjë e më shumë dëgjojmë të përmendet nga dietologët termi “SUPERUSHQIME”.

Superushqime quhen disa nga ushqimet që janë pjesë e dietës sonë ushqimore, por që emërtohen kështu, për shkak të vlerave të larta ushqyese dhe për të treguar që këto ushqime janë të pasura me antioksidantë, fibra dhe acide yndyrore, të nevojshme për mirëqenien e përgjithshme të organizmit.

Ky term i ri ka tërhequr vëmendjen e shumë njerëzve, të cilët po kërkojnë mënyra të reja për të përmirësuar shëndetin e tyre.

Ana pozitive e këtij fakti është që disa ushqime të harruara, po fillojnë të rikthehen në tavolinat tona.

Ja disa “superushqime” që duhet të përfshini në dietën tuaj për t’u ushqyer shëndetshëm:

1-Spinaqi

Është i pasur me hekur, kalium dhe fibra. Bën pjesë në grupin e perimeve me gjethe të gjelbërta të cilat na bëjnë më energjikë dhe vitalë. Mendohet që spinaqi ndikon pozitivisht në pakësimin e niveleve të sheqerit në gjak, në humbjen e peshës, shton mbrojtjen imunitare dhe ruan funksionin normal të sistemit nervor.

2-Manaferrat Acai

Kanë veti të fuqishme antioksiduese, ndikojnë pozitivisht kundër proçeseve inflamatore., luftojnë radikalet e lirë që mund të shkaktojnë probleme në organizëm. Manaferrat Acai ulin nivelet e kolesterolit në organizëm dhe mbështesin funksionin e zemrës.

5-Manaferrat Goji

Këto lloj manaferrash përmbajnë nivele të larta të zeaksantinës, një substancë që ndikon pozitivisht në përmirësimin e shikimit. Ato janë të pasura dhe me beta-karoten, me një sërë efektesh pozitive në lëkurë. Mbrojnë nga radikalet e lirë, pra kanë veti antioksiduese dhe njëkohësisht kanë dhe veti anti-inflamatore. Sipas një studimi manaferrat Goji ndikojnë pozitivisht në sjelljen dhe humorin e njerëzve që vuajnë nga depresioni dhe kanë episode ankthi.

3-Shalqiri

Është një frut që përmban 92% ujë dhe mund të quhet ushqimi ideal për të qëndruar të hidratuar. Ka shumë pak kalori dhe veti të mira antioksiduese. Përmban citrulinën (një aminoacid që pakëson lodhjen e muskujve), vitaminën C dhe A (me veti antioksiduese) dhe likopenet me veti antioksiduese dhe anti-inflamatore.

4-Patatet e ëmbla

Patatet e ëmbla janë shumë të ushqyeshme dhe tepër të shijshme. Përmbajnë shumë fibra dhe janë të varfra në kolesterol dhe yndyrna. Janë të pasura me vitamina (A, C, B1, B2, B3, B5, B6) dhe minerale (hekur, fosfor, kalium, bakër, magnez). Kanë veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Normalizojnë nivelet e sheqerit në gjak.

 6- Salmoni i egër

Salmoni është një ndër peshqit me vlera ushqimore shumë të larta. Përmban acide yndyrore omega-3 dhe vitaminën B12. Përveç benefiteve që ka për organizmin, është dhe tepër i shijshëm.

7-Kërpudhat

Kërpudhat janë një superushqim që nuk duhet t’i mungojë tavolinës suaj. Ato përmbajnë pak kalori, nuk kanë yndyrë, kolesterol dhe janë të pasura me fibra, antioksidantë, vitamina dhe minerale. Mund të gatuhen në mënyra të ndryshme dhe të kombinohen me shumë lloje ushqimesh.

8-Xhenxhefili (Xhinxher)

Xhinxheri përmban xhinxherolin, me veti antioksiduese, efektiv në pakësimin e nauzes dhe dhimbjes së shkaktuar nga patologji akute ose kronike të shoqëruara me inflamacion. Mendohet që xhinxheri ndikon pozitivisht në reduktimin e sëmundjeve të zemrës dhe demencës.

9-Shafrani i Indisë

Shafrani është një erëz me ngjyrë të verdhë, me origjinë nga India. Absorbohet me vështirësi nga organizmi prandaj sugjerohet të përzjehet me erëza të tjera si p.sh piperi i zi, me qëllim që të shtohet absorbimi. Ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Mendohet se ndikon pozitivisht në gjendjet e depresionit, ankthit, sëmundjes së Alzhaimer, sindromës premenstruale. Kësaj erze i atribuohen edhe shumë efekte të tjera por të pambështetura në studime.

10-Avokado

Avokado është një frut me vlera ushqimore tepër të larta. Është i pasur me fibra, vitamina, minerale dhe acide yndyrore të shëndetshme. Përmban acidin oleik, i cili ndihmon në uljen e inflamacionit. Konsumimi i avokados ndikon pozitivisht në pakësimin e rrezikut për sëmundje kardiovaskulare, diabet dhe sindromin metabolik.

11-Spirulina

Spirulina është një algë blu, e cila është konsideruar superushqim për shkak të vlerave ushqimore dhe benefiteve që ka në shëndetin e njeriut. Është e pasur me vitamina dhe proteina, si dhe është zgjedhja e duhur për personat që kanë një dietë ushqimore vegane ose vegjetariane. Spirulina ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese. Rrit mbrojtjen imunitare, pakëson nivelet e kolesterolit dhe ruan vlera normale të presionit të gjakut.

Më poshtë disa suplemente me përmbajtje spiruline që mund të gjeni në FarmaOn.al :

12-Klorela (Chlorela)

Është një algë me shumë benefite. Merret zakonisht në formën e suplementeve ushqimore, pasi ka një mur qelizor të fortë, i cili nuk tretet në traktin tonë gastro-intestinal. Chlorela është një algë mjaft e pasur në proteina dhe fibra, përmban vitamina dhe minerale ndër të cilët hekur, vitaminë C, vitaminë B12 dhe gjithashtu omega-3 e lëndë antioksiduese. Klorela ka efekt detoksifikues duke rritur aftësinë e trupit për të larguar toksinat (substancat e dëmshme). Ndihmon në largimin e metaleve të rënda dhe komponimeve të tjera të dëmshme. Ka veti antioksiduese, forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në luftën kundër sëmundjeve kronike (mendohet se ndihmon në stabilizimin e presionit të gjakut, kontrollin e nivelit të glukozës dhe kolesterolit në gjakt)

Nuk është arritur ende të saktësohet doza ditore për Chlorelën: disa studime rekomandojnë marrjen e 1.2 gram në ditë, disa studime të tjera 5-10 gram në ditë. Shumica e suplementeve rekomandojnë konsumimin e 2-3 gram në ditë.

13-Maca

Maca e njohur ndryshe edhe si “ginsengu peruvian” është kultivuar prej shekujsh në Andet Peruviane. Ajo përfaqëson një superushqim të pasur me fibra, aminoacide, vitamina dhe minerale, që shton energjinë dhe vitalitetin.

Rekomandohet të përdoret nga persona të cilët kanë çrregullime hormonale, pasi mund të ndikojë pozitivisht në fertilitetin tek meshkujt, në rritjen e libidos (dëshirës seksuale), në përmirësimin e simptomave të menopauzës dhe në gjendjen e humorit.

14-Arrorët

Arrorët (arrat, lajthitë, bajamet, fëstëkët, arrat makadamia, arrat e brazilit etj) konsiderohen gjithashtu superushqime. Të konsumuara në sasinë e duhur, ato kanë shumë përfitime për shëndetin. Janë të pasura me proteina dhe yndyrna të shëndetshme bimore, fibra, vitamina, minerale e antioksidantë.

Arrorët janë një zgjedhje tepër e zgjuar për personat që duan të humbin peshë por njëkohësisht të jenë energjikë.

Përfitimet në shëndet janë të shumta: ndikojnë pozitivisht në uljen e kolesterolit dhe triglicerideve, në uljen e nivelit të sheqerit në gjak e si pasojë në parandalimin e diabetit tip 2 dhe sindromës metabolike, në uljen e inflamacionit dhe mendohet se reduktojnë rrezikun e goditjeve n♪7 zemër dhe sistemin nervor.

Nëse jeni rreth të 50-ave, gjasat që të keni të paktën një nga problematikat e mëposhtme janë të larta:

  • nivel i lartë i sheqerit në gjak;
  • hipertension;
  • osteoporozë;
  • inflamacion i kockave;
  • probleme me sistemin kardiovaskular.

Nëse nuk keni asnjë nga problematikat e mësipërme ju jeni një njeri shumë i shëndetshëm.

Nëse po filloni të ndryshoni mënyrën e jetesës, niseni nga regjimi juaj ushqimor. Filloni të konsumoni “SUPERUSHQIMET”.


Ndoshta mund t’ju interesojnë edhe artikujt e mëposhtëm:

Kolesterol i lartë në gjak – si ta trajtojmë nëpërmjet dietës ushqimore

Njihuni me spirulinën – algën e mrekullueshme me shumë përfitime terapeutike

Pse është e rëndësishme prania e vitaminës D në organizmin tonë?