info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Millenials Iron + Acid Folic

Çmimi:1,492.00 L

Suplement ushqimor me bazë hekuri për të parandaluar dhe trajtuar aneminë ferriprive
Kuti x 90 kapsula

Stock: Ka stok

SKU: 004492280
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulimi

Masa

90 kapsula

Suitable For

Hekuri (Fe 2+) është një element kyç në metabolizmin e pothuajse të gjithë organizmave të gjallë.
Tek njerëzit, hekuri është përbërës thelbësor i pjesës më të madhe të proteinave dhe enzimave.
Pjesa më e madhe e hekurit në trup është e lidhur me një proteinë (hemoglobinën), që transporton oksigjen në të gjitha indet.
Hekuri shtesë ruhet në mëlçi, palcën e kockave, shpretkë dhe muskuj.

Autoriteti Europian i Sigurisë Ushqimore (EFSA) ka konfirmuar se një konsum i mjaftueshëm i hekurit është i rëndësishëm pasi ndihmon në:
– Formimin normal të rruazave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës.
– Transportin normal të oksigjenit në trup.
– Proçeset metabolike që shoqërohen me çlirim energjie.
– Funksionimin normal të sistemit imunitar.
– Pasjen e funksioneve konjitive normale.
– Proçesin normal të ndarjes së qelizave.

Hekuri i mjaftueshëm (Fe2+) është kritik për disa funksione imunitare, duke përfshirë zhvillimin dhe ndarjen e qelizave të bardha të gjakut të cilat përdoren për të penguar mikroorganizmat e huaj të hyjnë në organizëm dhe të shkaktojnë sëmundje.
Suplementet e hekurit përdoren kryesisht për të trajtuar aneminë që vjen nga mungesa e tij.
Gratë shtatzëna, femrat gjatë ciklit menstrual dhe fëmijët priren të kenë rrezikun më të lartë të mungesës së hekurit.
Simptomat më të zakonshme të anemisë janë dobësia dhe lodhja.

Millenials Iron + Folic acid përmban edhe acid folik.
Marrja e mjaftueshme e vitaminës B9, e cila gjendet si folate (në ushqime) dhe acid folik (në suplemente), është e rëndësishme pasi ndihmon trupin si një koenzimë për:
– të përdorur si duhet aminoacidet.
– të prodhuar acide nukleike (p.sh., ADN), material gjenetik i trupit.
– të formuar qelizat e gjakut.
– të siguruar rritjen e shpejtë të qelizave.
– të kontrolluar (së bashku me vitaminën B6 dhe vitaminën B12) nivelet e homocisteinës në gjak.

Suplementet ushqimore nuk zëvëndësojnë dietën ushqimore.
Të mbahet larg fëmijëve.

Rekomandohet të konsumohet 1 kapsulë në ditë.
Mos tejkaloni dozën ditore të lejuar.

Active ingredients:
Ferrous fumarate
Folic acid

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.