info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Vitaminë B6 25 mg

Çmimi:201.00 L

Vitaminë B6, vitaminë e grupit B e tretshme në ujë
Kuti x 60 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 3600
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

60 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Vitamina B6 është një vitaminë e tretshme në ujë.
Në fakt me termin vitaminë B6 i referohemi 3 komponentëve të ngjashëm: piridoksinë, piridoksal dhe piridoksaminë, në të cilat më së shumti përdoret piridoksina në formën hidrokloride.
Piridoksina merr pjesë në metabolizmin e aminoacideve, por dhe në metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrnave. Ajo është gjithashtu e rëndësishme për sintezën e hemoglobinës.

Defiçienca e piridoksinës tek njerëzit ndodh rrallë, pasi gjendet tek ushqimet. Megjithatë marrja e disa medikamenteve si p.sh isoniazidi mund të shkaktojnë defiçiencë të kësaj vitamine.
Defiçienca e piridoksinës mund të shkaktojë anemi sideroblastike, dermatit, kielozë dhe simptoma neurologjike si neurit periferik dhe konvulsione.

Vitamina B6 indikohet në:
-sëmundje të cilat shkaktohen nga defiçienca e saj;
-isoniazid -neuropati e induktuar;
-trajtimin e të vjellave dhe të përzjerave gjatë shtatzënisë;
-aneminë sideroblastike idiopatike;
-hiperoksalurinë tip I;
-toksicitetin nga hidrazina;
-profilaksinë e të vjellave si pasojë e eterit.

Shtatzënia
Kategoria C (A)
Vitamina B6 mund të administrohet në sasi të cilat i korrespodojnë nevojave ditore.
Megjithëse deri më sot nuk njihen pasoja të rënda, ky bar nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë me përjashtim të rasteve të rekomanduara nga mjeku.

Ushqyerja me gji
Vitamina B6 ekskretohet në qumështin e gjirit dhe mund të frenojë laktacionin. Nuk duhet të përdoret gjatë ushqyerjes me gji.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Rekomandohen dozat e mëposhtme:
-në gjendjet që vijnë nga pamjaftueshmëria e vitaminës B6 mund të konsumohen nga goja ose të injektohen nën lëkurë 20-50 mg deri në 3 herë në ditë;
-në neuropatitë nga isoniazidi nga goja konsumohen 12.5 mg/ditë për profilaksi dhe 50 mg 3 herë në ditë si mjekim;
-në anemitë sideroblastike idiopatike mund të konsumohen nga goja ose me injektim në muskul/venë/lëkurë 50-100 mg në ditë;
-në profilaksinë e të vjellave nga eteri me injektim në muskul 100 mg, 20 minuta përpara anestezisë së përgjithshme.

Përbërësit

piridoksine klorhidrat, laktozë, celulozë mikrokristalore, talk, stearat magnezi

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping