info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Tylol 500 mg (paracetamol)

Çmimi:74.00 L

Tableta me përmbajtje paracetamoli, në dozën 500 mg
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

20 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Pëmbajtja
Çdo tabletë përmban Paracetamol DC 96 % të barasvlefshëm me 500 mg Paracetamol.

Vetitë Farmakodinamike
Paracetamoli është një substancë analgjezike dhe antipiretike e provuar nga ana klinike gjerësisht.
Vetia analgjezike (për të pakësuar dhimbjen) është pasojë e rritjes së pragut të dhimbjes, ndërsa vetia antipiretike (për të ulur temperaturën) vjen si pasojë e ndikimit në qendrën termo-rregullatore në hipotalam.
Paracetamoli në aspektin analgjezik dhe antipiretik është efikas po aq sa aspirina por nuk ka efektet anësore që ndodhin me marrjen e aspirinës. Vetia anti-inflamatore e paracetamolit është më e ulët se ajo e aspirinës.

Vetitë Farmakokinetike:
Pas marrjes nga goja, paracetamoli përthithet tërësisht dhe shpejt nga sistemi gastrointestinal. Përqendrimi plazmatik maksimal vërehet pas 10-60 minutash. Paracetamoli shpërndahet shpejt dhe rregullisht në shumicën e indeve të organizmit. Gjysmëjeta plazmatike e tij është 1.25 deri 3 orë. Paracetamoli metabolohet në mëlci nëpërmjet sistemit enzimatik mikrozomial. Rreth 85% e dozës së paracetamolit të marrë nga goja jashtëqitet nga trupi me anë të urinës brenda 24 orësh në trajtën e paracetamolit të lirë dhe të konjuguar.

Tylol tabletë përdoret për trajtimin simptomatik të sëmundjeve me temperaturë të lehtë ose mesatare. Për shembull:
• Gjendje e sëmurë e shkaktuar nga gripi dhe ftohja.
• Dhimbie koke e thjeshtë.
• Dhimbje dhëmbi.
• Temperaturë dhe dhimbje pas vaksinimit.
• Bursit, nevralgji, dhimbje artikulare dhe muskulare.
• Dhimbje të ndryshme në lidhje me artritin dhe sëmundje reumatizmale.

Kundërindikimet
Tylol Tablet nuk duhet përdorur nga të sëmurë që janë të mbindjeshëm kundrejt paracetamolit.
Personat me sëmundje të mushkërive, veshkave si dhe ato që vuajnë nga anemia duhet ta përdorin medikamentn nën kontrollin e mjekut.
Paracetamoli nuk duhet të përdoret për trajtimin e dhimbjes për një kohë më të gjatë se 5 ditë te fëmijët, dhe 10 ditë tek të rriturit, pa u këshilluar me mjekun. Gjithashtu, në rastet kur temperatura e rritur vazhdon më shumë se 3 ditë dhe është më e lartë se 39.5°C ky bar nuk duhet të përdoret pa këshillën e mjekut.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Studimet epidemiologjike mbi shtatzëninë në injerëz nuk kanë treguar efekte anësore në dozat e rekomanduara, por pacientët duet të ndjekin këshillën e mjekut për përdorimin e medikamentt.
Paracetamoli kalon në qumështin e gjirit por jo në sasi të rëndësishme klinike. Kërkimet studimore të kohës nuk e kundërindikojnë ushqyerjen me gji.

Mbidozimi
Në rast se ka dyshime për mbidozim pacienti duhet dërguar menjëherë në një qendër mjekësore.
Në rast mbidozimi brenda 2-3 orësh fillojnë te përzierat, të viellat dhe dhimbje barku. Mund të ketë raste methemoglobinemie; cianozë e lëkurës dhe e gishtave; në raste të rënda mund të vihet re stimulimi dhe pastaj deprimimi i sistemit nervor gëndror, stupor, hipotermi, frymëmarrje e shpejtë; rrahje zemre të shpejta, të çrregullta dhe të dobeta, ulje tensioni, insuficencë e qarkullimit të gjakut, koma, nekrozë hepatike, ikter, azotemia kalimtare, nekrozë tubulare renale, hipoglicemi, acidozë metabolike dhe edema cerebrale.
Terapia akute e mbidozimit të paracetamolit është simptomatike dhe mbështetëse. Ne rast se doza sapo është marrë; mund të provohet provokimi i të vjellave, aspiracioni dhe lavazhi i stomakut.
Acetilcisteina keshillohet si antidot brenda 16 orëve. Nuk duhet të përdoret karbon aktiv dhe pluhur katartik sepse mund të bllokojnë absorbimin e acetilcisteinës të marrë nga goja.
Duhet të ndiqet koha e protrombinës, urea dhe azoti në gjak, glicemia, SGOT, SGPT, bilirubina, kreatina dhe elektrolitet. Nëse gendet, duhet të trajtohet hipoglicemia dhe çrregullimi volemik dhe ai i bilancit elektrolitik. Nëse funksionet hepatike dhe renale prishen, pacienti duhet të ndiqet deri sa analizat të normalizohen.
Hemodializa mund të japë ndihmë, por dializa peritoneale nuk është efektive.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Tabletat Tylol 500 mg merren në rrugë orale.
Fëmijët mbi 12 vjeç dhe të riturit mund të marrin 500 mg deri në 1 g (1 deri në 2 tableta), në intervale kohore 4 deri në 6 orë sipas nevojës.
Doza maksimale ditore është 8 tableta (4 g).
Fëmijët 6 deri në 12 vjeç mund të përdorin 250 mg deri në 500 mg (1/2 deri në 1 tabletë) çdo 4 deri në 6 orë sipas nevojes.
Doza maksimale ditore është 4 tableta (2 g).

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping