info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Tachipirina 1000 mg tabletë eferveshente (paracetamol)

Çmimi:751.00 L

Tableta eferveshente me përmbajtje paracetamoli
Kuti x 12 tableta eferveshente

Stock: Ka stok

SKU: 001329
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

12 tableta eferveshente

Suitable For

Përshkrimi

Kategoria farmako-terapeutike
Analgjezik-antipiretik

Indikimet
Trajtimi simptomatik i dhimbjeve me origjinë të ndryshme si për shembull: dhimbje koke, dhimbje dhëmbi, dhimbje qafe, dhimbje të artikulacioneve, dhimbje lumbo-sakrale, dhimbjet e ciklit menstrual, dhimbje që vijnë si pasojë e ndërhyrjeve të vogla kirurgjikale.

Kundërindikimet
Mbindjeshmëri nga paracetamoli apo nga përbërësit e tjerë të pranishëm në formulim.
Tek personat nën 15 vjeç.

Përkujdesje në përdorim
Në rastet e rralla të reaksioneve alergjike, duhet të ndërpritet trajtimi me Tachipirinë dhe të zëvëndësohet me një trajtim tjetër më të përshtatshëm.
Duhet të administrohet me kujdes tek pacientët të cilët kanë probleme hepato-qelizore në shkallë të moderuar ose të rëndë (përfshihet dhe Sindroma Gilbert), insufiçencë hepatike të rëndë, hepatit akut, në trajtimin e kombinuar me barna të tjerë të cilët dëmtojnë funksionet e mëlçisë, tek personat që u mungon glukozë-6-fosfat dehidrogjenaza, në aneminë hemolitike.

Doza të larta, për një periudhë të gjatë kohore mund të shkaktojnë hepatopati me rrezik të lartë, mbingarkim të veshkave dhe ndryshime në formulën e gjakut. Për këtë arsye marrja nga personat që vuajnë nga insufiçenca renale, hepatike ose dhe te ata me sindromën Gilbert duhet të bëhet vetëm nëse është me të vërtetë e nevojshme dhe nën kontrollin e mjekut.

Gjatë trajtimit me paracetamol, përpara se të përdorni një medikament tjetër kontrolloni nëse ka apo jo në përmbajtje paracetamol, pasi marrja e dozave të larta të paracetamolit mund të çojë në shfaqjen e efekteve anësore të rënda. Prandaj këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të çdo medikamenti tjetër.

Ndërveprimet
Informoni mjekun ose farmacistin tuaj nëse jeni duke marrë, nëse do merrni apo keni marrë kohët e fundit medikamente të tjera, edhe nëse janë medikamente që jepen pa recetë nga mjeku.
Përthithja e paracetamolit kur merret në rrugë orale varet nga zbrazja e stomakut. Prandaj administrimi i tij njëkohësisht me barna që vonojnë zbrazjen e stomakut (antikolinergjikë, opioidë) ose shtojnë shpejtësinë e zbrazjes së stomakut (prokinetikë) ndikon në rritjen ose uljen e biodisponibilitetit.
Bashkë-administrimi me kolestiraminën ul përthithjen e paracetamolit.
Bashkë-administrimi me kloramfenikolin rrit gjysëmjetën e kloramfenikolit dhe shton rrezikun për intoksikim nga kloramfenikoli.
Bashkë-administrimi i paracetamolit (4 g në ditë për 4 ditë) me antikoagulantët oralë ndikon në vlerat e INR-së. Në këto raste duhet të monitorohen vlerat e INR-së vazhdimisht.
Të përdoret me kujdes dhe nën kontrollin e mjekut, gjatë trajtimit me medikamente që shtojnë veprimin e mono-oksigjenazave hepatike (rifampicina, cimetidina, antiepileptikët, etj). E njëjta gjë vlen dhe për personat e alkoolizuar dhe për ata që trajtohen me zidovudinë.
Marrja e paracetamolit ndikon në vlerat e uricemisë dhe glicemisë, prandaj duhet marrë parasysh ky fakt nëse jeni duke bërë analiza.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara përdorimit të këtij medikamenti.
Pavarësisht se studimet klinike të kryera tek femrat gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji nuk kanë treguar kundërindikim për përdorimin e paracetamolit, dhe as kanë shkaktuar efekte anësore tek nëna ose tek fëmija, rekomandohet që përdorimi të bëhet vetëm në rastet kur është me të vërtetë i nevojshëm dhe nën kontrollin e mjekut.

Drejtimi i automjeteve dhe përdorimi i makinerive
Marrja e paracetamolit nuk ndikon në aftësinë e individit për të drejtuar automjete apo për të përdorur makineri të ndryshme.

Informacione të rëndësishme për disa nga lëndët ndihmëse të pranishme në formulim
Tabletat eferveshente të Tachipirinës përmbajnë:
-22 mmol natrium për tabletë: të merret parasysh ky fakt tek personat që kanë dëmtim të funksionit renal ose që po ndjekin një dietë ushqimore me sasi të reduktuara natriumi;
-sorbitol: nëse jeni intolerant ndaj sheqernave këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të këtij medikamenti.

Mbidozimi
Simptomat
Në rastet e marrjes së dozave të larta të paracetamolit, më të larta se dozat terapeutike, fillojnë shenjat e një intoksikimi akut: anoreksi, të përzjera, të vjella, zbehje, dhimbje barku. Këto shenja shfaqen brenda 24 orësh.
Në raste mbidozimi paracetamoli mund të shkaktojë citolizë hepatike, që mund të zhvillohet në nekrozë masive të pakthyeshme dhe të çojë në insufiçencë hepatocelulare, acidozë metabolike dhe encefalopati, që mund të çojnë deri në komë dhe vdekje.
Vihet re rritje e transaminazave hepatike, lakto-dehidrogjenazave, bilirubinemi dhe ulje e niveleve të protrombinës në 12-48 orë mbas marrjes së dozave të larta.

Trajtimi
Si fillim bëhet zbrazja e stomakut dhe shtrimi në spital i pacientit. Si antidot zakonisht përdoret N-acetilcisteina.
Administrohet 150 mg/kg i.v në solucion glukozë për 15 minuta, më pas 50 mg/kg i.v në 4 orët e ardhshme dhe më pas 100 mg/kg i.v për 16 orë, me një total prej 300 mg/kg në 24 orë.
Në rastet e marrjes së dozave më të larta të Tachipirinës informoni menjëherë mjekun tuaj ose drejtohuni për në spitalin më të afërt.
Nëse keni ndonjë dyshim në lidhje me përdorimin e Tachipirinës pyesni mjekun ose farmacistin tuaj.

Efekte anësore
Si të gjithë medikamentet e tjera dhe Tachipirina mund të shkaktojë efekte anësore dhe pse jo të gjithë personat i shfaqin ato. Nuk ka të dhëna mjaftueshëm për të përcaktuar shpeshtësinë e efekteve anësore:
-probleme në sistemin imunitar: reaksione mbindjeshëmrie (urtikarie, angioedemë, edemë laringu, shok anafilaktik);
-patologji në sistemin hemo-linfopoetik: trombicitopeni, leukopeni, anemi, agranulocitozë;
-patologji në sistemin nervor: vertigo;
-patologji në traktin gastro-intestinal: reaksione gastro-intestinale;
-patologji hepato-biliare: funksionim jonormal të mëlçisë, hepatit;
-patologji të lëkurës dhe të indeve nënlëkurë: eritema shumë-formëshe, sindromi Steven-Johnson, nekrolizë epidermike, skuqje;
-patologji renale dhe urinare: insufiçencë renale akute, nefrit intersticial, hematuri, anuri.

Skadenca dhe ruajtja
Shikoni datën e skadencës që është e shkruar në paketim.
Mos e përdorni medikamentin pas datës së skadencës.
Data e skadencës i referohet produktit të ruajtur në mënyrë korrekte.
Të ruhen në paketimin origjinal, i mbrojtur nga drita dhe lagështia.
Të mbahet në vende që nuk arrihen nga fëmijët.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Gjithmonë përdoreni këtë medikament saktësisht siç është përshkruar në fletë-udhëzim ose siç ju ka udhëzuar mjeku ose farmacisti juaj.
Këshillohuni me mjekun apo farmacistin tuaj nëse nuk jeni i sigurt.

Përdorimi i Tachipirinës 1000 mg është i rezervuar për të rriturit dhe fëmijët mbi 15 vjeç.
Rekomandohet të konsumohet 1 tabletë eferveshente deri në 3 herë në ditë, me një interval kohor midis dy dozave prej të paktën 4 orësh.
Tabletat eferveshente treten në një gotë me ujë dhe më pas pihen.

Përbërësit

përbërësi kryesor: paracetamol 1000 mg.
lëndët ndihmëse: citric acid, sodium carbonate, sodium bicarbonate, sorbitol, sodium benzoate, orange flavor, acesulfame K, simethicone emulsion, docusate sodium.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping