info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Spazmotek Plus (N-butilbromide hioscinë, paracetamol)

Çmimi:386.00 L

Medikament OTC që lehtëson spazmat në traktin uro-genital dhe gastro-intestinal
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 003084
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Spazmotek Plus përmban N-butilbromid të hioscinës dhe paracetamol.

N-butilbromidi i hioscinës ka efekt anti-muskarinik. Ai ka veprime antikolinergjike periferike dhe parasimpatolitike, duke qenë se ka efekt ganglion-bllokues të muskujve të lëmuar të organeve të brendshme dhe duke frenuar efektin muskarinik të acetilkolinës.
Për shkak të këtyre karakteristikave bazë, ka një efekt spazmolitik në muskujt e lëmuar të traktit të fshikëzës së tëmthit, organeve të sistemit urogenital dhe të traktit gastro-intestinal.
Efekti analgjezik i paracetamolit shton efektin analgjezik që vjen si rezultat i efektit spazmolitik, duke kombinuar efektet spazmolitike dhe analgjezike.
Ky kombinim i efektshëm është me vlerë në mjekimin e dhimbjes paroksizmale në muskujt e lëmuar.

Indikimet:
– Gastroenterologji: spazma gastrointestinale, ulçera e stomakut ose e duodenit, spazma të kolonit, zorrë të irrituara dhe kolit.
– Hepatologji: dhimbje të spazmave të fshikëzës së tëmthit dhe gurëve të tëmthit.
– Urologji: spazma të sfinkterit të ureterit, urolitiazë, spazma gjatë cistoskopisë, cisto-ureteroskopi dhe pielografi.
– Gjinekologji: dismenorre, spazma të uterusit dhe spazma të indeve

Kundërindikime:
– Ky bar kundërindikohet në pacientë që kanë alergji nga lëndët vepruese ose nga substanva të tjera të pranishme në formulim.
– Nuk duhet të përdoret te pacientët që vuajnë nga glaukoma, mbajtja urinare për shkak të hipertrofisë së prostatës, stenozat mekanike të sistemit gastro-intestinal, megakolonit, myasthenisë gravis dhe takikardisë.

Efekte anësore:
– Shpërthimi puçrrave në lëkurë (jo shpesh).
– Shumë rrallë vërehen reaksione alergjike në formën e ekzantemave ose të trombocitopenisë ose leukopenisë alergjike.
– Bronkospazma mund të ndodhë në astmën e nxitur nga analgjezikët.
– Ekziston një rrezik për hepato-toksicitet, për shkak të efektit të paracetamolit kur Spazmotek Plus administrohet në doza të larta.

Shtatzëni dhe ushqyerje me gji
Shtatzëni: Kategoria B.
Nuk ka të dhëna klinike në lidhje me sigurinë për përdorim gjatë shtatzënisë. Në rast të indikimit absolut duhet të vlerësohet raporti risk-benefit.
Nuk ka të dhëna të disponueshme të mjaftueshme, në lidhje me sigurinë e barnave antikolinergjike gjatë ushqyerjes me gji. Si rrjedhim, nuk rekomandohet të përdoren.
Nga ana tjetër, paracetamoli i ekskretuar ne qumështin e gjirit nuk ka efekt terapeutik negativ në doza terapeutike.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Doza e rekomanduar për të rriturit është 1-2 tableta, 3 herë në ditë.
Tabletat nuk duhet të përtypen dhe duhet të merren me shumë ujë, pavarësisht vakteve.
Doza ditore nuk duhet të tejkalojë 6 tableta në ditë.
Nuk duhet të përdoret tek fëmijët nën 10 vjeç.
Nuk duhet të përdoret për periudha të gjata kohore dhe pa kontrollin e mjekut.

Përbërësit

N-Butilbromid hioscinë, paracetamol, amidon misri, laktozë monohidrat, polivinilpirrolidon, celulozë mikrokristalore, talk dhe opadry, (dioksid titani, propilen glikol, hidroksimetil celulozë).

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping