info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Generit 10 mg/ml Gocce (cetirizinë)

Çmimi:626.00 L

Medikament OTC me veprim antialergjik
Kuti x 20 flakone

Stock: Ka stok

SKU: 00448888
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 flakonë

Suitable For

,

Përshkrimi

Generit është një solucion oral që përmban cetirizine hydrochloride, e indikuar për t’u përdorur tek të rriturit dhe pacientët pediatrikë, nga mosha 2 vjeç:
– për trajtimin e simptomave nazale dhe okulare të rinitit alergjik sezonal dhe të vazhdueshëm.
– për trajtimin simptomatik të urtikaries kronike idiopatike.

Kundërindikimet:
– Mbindjeshmëria ndaj substancës aktive, ndaj hidroksizinës, ndaj ndonjë derivati ​​të piperazinës ose ndaj ndonjërit prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim.
– Pacientët me insuficiencë të rëndë renale, me klirens të kreatininës më pak se 10 ml/min.

Shtatzënia
Të dhënat e mundshme të mbledhura për cetirizinën gjatë shtatzënisë nuk sugjerojnë toksicitet të mundshëm tek nëna ose fetusi.
Studimet në kafshë nuk tregojnë efekte të dëmshme të drejtpërdrejta ose të tërthorta gjatë shtatzënisë, tek zhvillimi embrional/fetal, gjatë lindjes ose zhvillimin pas lindjes.
Përdorimi te gratë shtatzëna duhet të behet vetëm në rastet kur është shumë e nevojshme dhe kur e përshkruan mjeku juaj.
Ushqyerja me gji
Cetirizina ekskretohet në qumështin e gjirit në përqendrime që përfaqësojnë 25% deri në 90% të atyre të matura në plazmë, në varësi të kohës së marrjes së mostrës pas administrimit. Prandaj, mund të përdoret tek gratë që ushqejnë me gji, vetëm kur ska alternativa të tjera dhe kur e përshkruan mjeku.

Studimet klinike kanë treguar se cetirizina në dozën e rekomanduar ka efekte të vogla të padëshiruara në SNQ, duke përfshirë përgjumje, lodhje, marramendje dhe dhimbje koke. Në disa raste, është raportuar stimulim paradoksal i SNQ.

Ndonëse cetirizina është një antagonist selektiv i receptorëve periferikë H1 dhe është relativisht i lirë nga aktiviteti antikolinergjik, janë raportuar raste të izoluara të vështirësisë në urinim, çrregullime të akomodimit të syve dhe tharje të gojës.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Fëmijët 2-6 vjeç: 2,5 mg (5 pika) dy herë në ditë.
Fëmijët e moshës 6 deri në 12 vjeç: 5 mg (10 pika) dy herë në ditë.
Adoleshentët mbi 12 vjeç: 10 mg (20 pika) në ditë.
Në pacientët pediatrikë me dëmtim të veshkave, doza do të duhet të rregullohet individualisht, duke marrë parasysh pastrimin renal të pacientit, moshën dhe peshën trupore.
Pikat duhet të vendosen në një lugë ose të hollohen në ujë dhe të merren nga goja. Nëse përdoret hollimi, duhet të merret parasysh që vëllimi i ujit që i shtohet pikave duhet të jetë në një sasi që mund të merret nga pacienti, veçanërisht për administrim pediatrik.

Përbërësit

glicerolo 85%, Glicole propilenico, Saccarina
sodica, Sodio Acetato tridrato, Acido acetico glaciale, Acqua per
preparazioni iniettabili.
cetirizina dicloridrato

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping