info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Flurapid bustina

Çmimi:498.00 L

Antigripal në formën e bustinave
Kuti x 8 bustina

Stock: Ka stok

SKU: 4497570
Etiketa: , , ,

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

8 bustina

Suitable For

Përshkrimi

Flurapid përmban: paracetamol, acid askorbik dhe feniraminë maleate.

Përdoret tek të rriturit dhe fëmijet mbi 15 vjeç.
• Paracetamoli është një bar që pakëson dhimbjen dhe ul temperaturën.
• Feniraminë maleati është nje bar antihistaminik i cili liron hundët dhe sinuset. Në këtë mënyrë do rifilloni të merrni frymë më lehtë.
• Acidi askorbik (Vitamina C) rrit mbrojtjen imunitare. Gjatë virozave sasia e saj në organizëm ulet prandaj është e rëndësishme të merret si shtesë ushqimore.

Flurapid indikohet:
-në trajtimin e simptomave që shoqërojnë ftohjen e zakonshme, gripin dhe infeksionet e traktit të siperme të frymëmarrjes (bllokimi i hundëve, lotimi i syve, tështima, dhimbja e kokës, dhimbjet e lehta deri në mesatare me origjinë të ndryshme).

Mos përdorni Flurapid:
– nëse jeni alergjik ndaj substancave aktive ose substancave ndihmëse të pranishme në formulim;
– nëse keni sëmundje të mëlçisë ose sëmundje të veshkave;
– nëse keni glaukomë me kënd të ngushtë (rritje të presionit intraokular);
– nëse keni sëmundje të prostatës;
– tek fëmijët nën 15 vjeç;
– nëse keni presion të lartë të gjakut ose sëmundje tjetër kardiovaskulare;
– nëse merri produkte të tjera që përmbajnë paracetamol, barna që përmbajnë dekongjestionantë nazalë ose barna për kollën dhe ftohjen;
– nëse jeni duke marrë ose keni marrë brenda dy javëve të fundit frenues të monoamino oksidazës (për mjekimin e depresionit).

Bisedoni me mjekun ose farmacistin tuaj:
– nëse rastësisht merrni një dozë më të lartë të medikamentt se sa ju duhet;
– nëse keni sëmundje të rendë të veshkave ose të mëlcisë;
– nëse jeni duke marrë barna të tjera që përmbajnë paracetamol;
– nëse keni mbindjeshmëri nga medikamente të ndryshme;
– nëse jeni shtatzënë ose jeni duke ushqyer me gji;
– nëse keni presion të lartë intraokular;
– nëse keni probleme të prostatës;
– nëse simptomat tuaja zgjasin për më shumë se 7 dite;
– nëse keni presion të lartë të gjakut ose sëmundje të zemrës.

Fëmijët
Flurapid nuk duhet të përdoret tek fëmijet e moshës nën 15 vjeç.

Alkooli nuk duhet të konsumohet gjatë mjekimit me këtë bar.

Shtatzenia, ushqyerja me gji dhe fertiliteti
Nëse jeni shtatzënë ose jeni duke ushqyer me gji, mendoni se mund te jeni shtatzënë ose po planifikoni një shtatzëni, këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të përdorni këtë bar.
Nuk rekomandohet perdorimi i medikamentt Flurapid gjatë shtatzënisë ose ushayerjes me gji përveç rasteve kur e këshillon mjeku juaj.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Doza e rekomanduar për të rriturit dhe femijët mbi 15 vjeç është 1 bustinë, çdo katër deri gjashtë orë.
Intervali ndërmjet dy dozave duhet të jetë së paku 6 orë.

Gjatë mjekimit të gjëndjeve të ngjashme me gripin, rekomandohet që Flurapid të merret me ujë të nxehtë në mbrëmje, sapo të shfaqen simptomat e para.

Në rastin e personave me dëmtim të rëndë të veshkave, intervali midis dy dozave duhet të jetë së paku 8 orë.

Mijekimi nuk duhet të zgjasë per më shumë se 7 ditë.
Mos e përdorni këtë bar për mjekim afatgjatë pa u konsultuar me mjekun, veçanërisht nëse simptomat zgjasin për më shumë se 7 ditë.
Nëse keni ndonjë pyetje shtesë në lidhje me perdormin e këtij medikament, pyesni mjekun ose farmacistin tuaj.

Përbërësit

500 mg paracetamol, 200 mg acid askorbik, 25 mg feniraminë maleat, manitol, ciklamat natrium, aromë limoni, acid citrik

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping