info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Enjomin Infantil 50 mg suppositors (dimenhidrat)

Çmimi:832.00 L

Supozitorw me dimenhidrat për të parandaluar të vjellat gjatë udhëtimit
Kuti x 4 suposta

Stock: S’ka stok

SKU: 4497835

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

4 supozitorë

Suitable For

,

Përshkrimi

Enjomin 50 mg indikohet për parandalimin dhe trajtimin e nauzeas, të vjellave, marramendjes gjatë udhëtimit dhe gjithashtu për trajtimin simptomatik të të përzierave, të vjellave dhe marramendjeve për shkak të sëmundjes së Menierit ose çrregullimeve të tjera të kanalit të veshit.

Përbërësi aktiv i Enjomin është dimenhidrinati, antagonist i receptorit H1 nga grupi i etanolaminave.

Kundërindikimet:
– Enjomin nuk duhet të përdoret te fëmijët nën 2 vjeç.
– Enjomin nuk duhet t’u jepet pacientëve me histori të mbindjeshmërisë ndaj dimenhidratit ose ndonjë prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Enjomin nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

Efektet anësore të mundshme:
– përgjumje;
– marramendje;
– tharje goje;
– tharje e vrimave të hundës;
– dhimbje koke;
– pagjumësi;
– skuqje;
– takikardi.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit: 1 supostë 50 mg në rrugë rektale, 30 minuta – 1 orë përpara udhëtimit.
Doza mund të përsëritet çdo 4-6 orë. Nuk duhet të kalohet doza 400 mg në 24 orë.

Fëmijët 6-12 vjeç: 1/2 e supostës 50 mg në rrugë rektale, 30 minuta – 1 orë përpara udhëtimit.
Doza mund të përsëritet çdo 4-6 orë. Nuk duhet të kalohet doza 150 mg në 24 orë.

Fëmijët nga 2-6 vjeç: 1/2 e supostës 50 mg në rrugë rektale, 30 minuta – 1 orë përpara udhëtimit.
Doza mund të përsëritet çdo 4-6 orë. Nuk duhet të kalohet doza 75 mg në 24 orë.

Sëmundja Meniere: 1 supostë 50 mg në rrugë rektale, 3 herë në ditë.

Përbërësit

dimenhydrat, stearin mass

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping