info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Betadyne 100 mg/ml (povidon jod)

Çmimi:215.00 L

Solucion për dezinfektimin e plagëve
Flakon 100 ml

Stock: S’ka stok

SKU: 00443816
Etiketë:

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

100 ml

Suitable For

,

Përshkrimi

Betadina indikohet në:
– përgatitjen e lëkurës dhe të mukozave për ndërhyrje kirurgjikale dhe injeksione;
– dezinfektimin e plagëve;
– mjekimin e shpejtë të gërvishtjeve, djegieve;
– përdorimin lokal në kandidozë, trikomoniazë e vaginit jospecifik.

Mos përdorni Betadinë nëse:
– keni mbindjeshmëri ndaj ndonjërit prej përbërësve të pranishëm në formulim;
– keni sëmundje të gjendrës tiroide;
– jeni duke ndjekur një terapi me litium;
– vuani nga sëmundja Duhring;
– do kryeni ose sapo keni kryer një trajtim me jod radioaktiv.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nuk rekomandohet përdorimi i Betadinës gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

Ndër efektet anësore më të shpeshta përmendim:
– reaksione mbindjeshmërie;
– hiper dhe hipotiroidizëm mund të shfaqen nga përdorimi i sasive të povidon jodit në sipërfaqe të mëdha;
– reaksion anafilaktit pas përdorimit vaginal të povidon-jodit.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Aplikim në lëkurë 3 herë në ditë.
Mund të përdoret dhe në trajtë kompresash në plagë.
Nëse do përdoret për qëllime të tjera, të përcaktuara nga mjeku, duhet të hollohet paraprakisht.

Përbërësit

povidonjod, povidon, acid citrik monohidrat, hidrojenfosfat dinatriumi dihidrat, etanol, ujë I pastruar

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping