info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Ofertë!

Synergy Vitamin C 1000 mg

Çmimi:1,560.00 L 1,404.00 L -10%

Vitaminë C 1000 mg
Paketim x 60 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Lactose Gluten

Masa

60 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Vitamina C është një vitaminë e tretshme në ujë, e cila në organizëm oksidohet në acidin dehidroaskorbik. Të dyja format janë të rëndësishme për mbarëvajtjen e proçeseve redox.
Vitamina C nuk mund të ruhet në organizëm për një kohë të gjatë, pasi duke qenë një vitaminë e tretshme në ujë, eleminohet me urinën.
Për këtë arsye vitamina C Synergy është formuluar si tabletë me çlirim gradual.

Roli më i rëndësishëm i vitaminës C në organizëm lidhet me vetitë e saj antioksiduese. Mbron qelizat nga stresi oksidativ dhe nxit funksionet imunitare. Për këtë arsye rekomandohet përdorimi i saj për të parandaluar infeksionet virale, ku përfshihet dhe gripi i thjeshtë.

Vitamina C është e nevojshme për sintezën e kolagjenit, një proteinë e nevojshme për muskujt dhe muret e enëve të gjakut, lëkurën, tendinat dhe kockat.

Përshpejton proçesin e shërimit të plagëve dhe ndihmon në pasjen e një lëkure të shëndetshme.

Vitamina C rrit përthithjen e hekurit, prandaj rekomandohet që të merret bashkë me suplementet që përmbajnë hekur te personat që vuajnë nga anemia.

Vitamina C pakëson proçesin e plakjes qelizore dhe rrit rezistencën trupore.

Nevojë për sasi të shtuara të vitaminës C kanë:
-gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë me gji;
-të moshuarit;
-personat që kanë temperaturë për shkak të një infeksioni;
-atletët;
-personat diabetikë;
-të alkoolizuarit;
-duhanpirësit.

Në rastet e një defiçence shumë të madhe të vitaminës C në organizëm shfaqet sëmundja e skorbutit.

Suplementet ushqimore nuk zëvëndësojnë dietën ushqimore.

Përdorimi

Rekomandohet të konsumohet një tabletë në ditë.
Mos tejkaloni dozën ditore të lejuar.

Përbërësit

Active ingredient:
vitamin C (1000 mg/tablet)

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping