info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Supofen 40 mg/ ml (paracetamol)

Çmimi:447.00 L

Shurup me përmbajtje paracetamoli
85 ml

Stock: S’ka stok

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

85 ml

Suitable For

Përshkrimi

Përbërësi aktiv: paracetamoli.

Indikimet terapeutike
Përdoret për trajtimin afatshkurtër, simptomatik të dhimbjes së lehtë deri në mesatare (p.sh. dhimbje koke, dhimbje dhëmbi dhe dhimbje e ciklit menstrual) dhe/ose ethe.
Supofen përdoret për të trajtuar dhimbjen dhe/ose temperaturën e lehtë deri në mesatare tek foshnjat (më të rritur se 3 muaj), fëmijët, adoleshentët dhe të rriturit (përfshirë të moshuarit).

Supofen kundërindikohet te pacientët me mbindjeshmëri ndaj substancës aktive ose ndaj ndonjë prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim.

Tek fëmijët dhe adoleshentët që trajtohen me 60 mg/kg paracetamol në ditë, kombinimi me një antipiretik tjetër nuk justifikohet me përjashtim të rastit të joefektivitetit.

Supofen përmban saharozë. Pacientët me probleme të rralla gjenetike, të intolerancës ndaj fruktozës, keq përthithjes së glukozë-galaktozës ose pamjaftueshmërisë së sakarazë-izomaltazës nuk duhet ta marrin këtë medikament otc. Dozat mbi 10 ml suspension oral përmbajnë më shumë se 5 g saharozë për dozë, e cila duhet të merret parasysh në pacientët me diabet mellitus. Saharoza mund të jetë e dëmshme për dhëmbët.
Supofen përmban metil parahidroksibenzoat (E218) dhe propil parahidroksibenzoat (E216), të cilët në disa raste mund të shkaktojnë reaksione alergjike (ndoshta të vonuara).

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Supofen përdoret për të trajtuar dhimbjet e lehta deri në mesatare dhe/ose temperaturën tek foshnjat (mbi 3 muaj), fëmijët, adoleshentët dhe të rriturit (përfshirë të moshuarit).
Tek fëmijët nën 3 vjeç, paracetamoli duhet të përdoret vetëm me rekomandimin e mjekut.
Është e domosdoshme të respektohet dozimi i përcaktuar në bazë të peshës trupore të fëmijës dhe në këtë mënyrë të zgjidhet doza e duhur në ml e shurupit.
Doza maksimale e rekomanduar ditore e paracetamolit është afërsisht 60 mg/kg/ditë e cila ndahet në 4 ose 6 administrime në ditë, pra 15 mg/kg çdo 6 orë ose 10 mg/kg çdo 4 orë.
Mjeku ose farmacisti juaj do ju përshkruajë dozën e saktë që duhet ti jepni fëmijës tuaj.
Brenda paketimit do të gjeni dhe një fletëudhëzues, i cili përmban një tabelë orientuese dozimi, bazuar në peshën dhe moshën e fëmijëve.

Përbërësit

paracetamol, 0.68 mg/ml of methyl parahydroxybenzoate (E218), 0.12 mg/ml of propyl
parahydroxybenzoate (E216) and 500 mg/ml of sucrose.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping