info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Snup 0.1% spraj nazal (xylometazolinë)

Çmimi:395.00 L

Spraj nazal dekongjestionant
10 ml

Stock: Ka stok

SKU: 004492270
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Lactose Gluten

Suitable For

,

Përshkrimi

Snuk spraj nazal ka si përbërës kryesor xylometazolinën, një bar i grupit alfa-adrenergjik simpatomimetik.
Ka veti vazokonstriktore dhe dekongjestionante.
Pasi ju përdorni Snup, efekti fillon pas rreth 5-10 minutash. Frymëmarrja lehtësohet dhe eleminimi i sekrecioneve nazalë përmirësohet.
Farmakokinetika: Efekti i xylometazolinës spraj zgjat 6-8 orë. Sasia e medikamentt që absorbohet pas aplikimit intranazal është e tillë që mund të çojë në shfaqjen e efekteve sistemike (në sistemin kardiovaskular, në sistemin nervor etj).

Indikimet:
-Për uljen e inflamacionit të mukozës së hundës në rast të ftohjes dhe sulmeve të ftohjes (rinitit vazomotor), rinitit alergjik.
-Për të lehtësuar eleminimin e sekrecioneve në rastet e inflamacionit të sinuseve dhe parasinuseve dhe në rastet e problemeve të veshit të mesëm që vijnë nga virozat.
Snup 0.1% spray është formuluar për tu përdorur nga të rriturit dhe fëmijët e moshës shkollore.

Kundërindikimet
Snup nuk duhet të përdoret:
-Në rastet e mbindjeshmërisë nga lënda aktive ose nga lëndët ndihmëse të pranishme në formulim.
-Në rastet e inflamimit dhe tharjes së mukozës nazale.
-Në rastet pas hipofizektomisë transfenoidale ose ndërhyrjeve të tjera kirurgjikale, të cilat ekspozojnë dura mater.
-Tek fëmijët nën 6 vjeç.

Shtatzënia
Ka të dhëna të pakta në lidhje me përdorimin e Snupit gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë.
Të dhëna të marra nga studimet në kafshë në doza terapeutike nuk treguan efekte toksike.
Përdoret vetëm kur mjeku e gjykon të arsyeshme duke u bazuar në raportin risk/benefit.
Duke qënë se mbidozimi mund të ndikojë te sasia e gjakut që kalon te fetusi, gjatë shtatzënisë mos tejkaloni dozat ditore të lejuara.

Ushqyerja me gji
Nuk dihet nëse xylometazolina kalon apo jo në qumështin e gjirit.
Përdoret vetëm në rastet kur e gjykon mjeku pasi ka vlerësuar raportin risk/benefit.
Mos tejkaloni dozën terapeutike të lejuar.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Snup është spraj për përdorim nazal.
Nëse mjeku nuk e ka rekomanduar ndryshe, Snup përdoret tek të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjeç.
Këshillohet 1 spraj në çdo anë të hundës deri në 3 herë në ditë.
Mos tejkaloni dozën ditore të lejuar.
Mos e përdorni më shumë se 7 ditë rresht, me përjashtim të rasteve kur e ka rekomanduar mjeku juaj.
Tek disa persona Snup mund të përdoret për kohë të gjatë, por gjithmonë duke u këshilluar dhe mbikëqyrur nga mjeku, pasi mund të shkaktojë atrofi të mukozës nazale.

Përbërësit

Përbërësi kryesor: xylometazolina
Lëndët kryesore: dihidrogjen fosfat kaliumi, ujë fiziologjik, ujë i purifikuar

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping